Studijní programy

Historie se zaměřením na vzdělávání

Oddělení přijímacího řízení a vnějších vztahů

+420 221 619 330, 333

prijimacky@ff.cuni.cz

Obecné informace o studijním programu

POZOR! Pro akademický rok 2020/21 se podmínky přijímacího řízení změnily!
Detailní informace o změněných podmínkách přijímacího řízení pro akademický rok 2020/21 najdete ZDE.

Proč studovat u nás

• úzké propojení obecné učitelské přípravy, oborové přípravy, didaktiky oboru a mentorovaných praxí
  • příprava učitelského portfolia během celého studia
  • možnost pedagogických praxí na různých typech škol
  • možnost absolvovat studijní pobyty a praktické stáže vzahraničí (Erasmus+)

Co a jak se u nás studuje, si můžete prohlédnout ve Studijním plánu.

Počty přihlášených a přijatých ke studiu v minulých letech

ROK PPP* PŘIHLÁŠENÝCH PŘIJATÝCH
2020/21 50
2019/20 50 42 6

*/ PPP = předpokládaný počet přijímaných
V počtech přihlášených a přijatých nejsou zahrnuty počty přihlášených a přijatých uchazečů z Dodatečného přijímacího řízení v září.

Přijímací zkouška a jak se na ni připravit

• přijímací zkouška: dvoukolová (písemná, ústní)
  • popis přijímací zkoušky:
    • 1. kolo – písemná část (doba trvání: 60 minut, celkem max. 50 bodů)
      • české dějiny
      • obecné/světové dějiny
      • všeobecný kulturně-politický přehled
    • 2. kolo – ústní část
      • české dějiny (max. 20 bodů)
      • obecné/světové dějiny (max. 20 bodů)
      • motivace ke studiu, zájem o obor, všeobecný kulturně-politický přehled (max. 10 bodů)

Písemná část přijímací zkoušky je totožná s písemnou částí přijímací zkoušky na studijní program Historie.

Další požadavky ke zkoušce:

• povinně: seznam prostudované literatury (předkládá se k nahlédnutí u ústní části přijímací zkoušky)
  • nepovinně: eventuální doklady o pedagogické praxi (vedení kroužků, práce s dětmi apod.) – mohou být předloženy komisi k nahlédnutí jako materiály potvrzující motivaci ke studiu a zájem o obor.

Seznam doporučené literatury:

Modelové přijímací testy:

Kurz pro uchazeče: Všem, kteří mají zájem o studium historie, je určen Přípravný kurz ke studiu pořádaný Spolkem studentů historie „FFabula“.

Uplatnění absolventů v zaměstnání a návazném studiu

Absolventi programu jsou připraveni:
a) uplatnit se v profesích vyžadujících výborné oborové a pedagogické kompetence a kultivované užívání jazyka – tedy profesích zaměřených na muzeologii, popularizaci a medializaci historických poznatků (média, redakce, muzea apod.),
b) pokračovat v navazujícím magisterském programu – buď učitelském (a získat tak plnou učitelskou kvalifikaci), nebo jiném, oborově příbuzném.

Přihláška ke studiu

Přihlášky ke studiu na FF UK můžete podávat jedině elektronicky prostřednictvím Studentského informačního systému (SIS)!

Před podáním přihlášky ke studiu budete vyzvání k přihlášení:

• V případě, že jste aktivním studentem/studentkou UK, k přihlášení použijte přidělený studentský login. Ekvivalentem loginu je také osobní číslo, které je uvedeno na průkazu studenta/studentky (pod fotografií). Pokud máte problém s heslem – navštivte stránku CAS, kde můžete získat nové heslo a případně se dozvědět více informací o Centrální autentizační službě (CAS).
  • V případě, že jste nový uchazeč/ka o studium, na UK jste nikdy nestudoval/a, ani jste v minulosti nepodal/a přihlášku ke studiu (byť neúspěšně), budete před založením přihlášky vyzván/a k registraci. Registrace se provádí vyplněním registračního e-mailu. Na tento e-mail vám bude následně odeslána zpráva s aktivním odkazem, který vás zavede na stránku, kde budete vyzván/a k vyplnění hesla. Tento registrační e-mail a heslo je třeba používat během celého přijímacího řízení, protože jen pod tímto přihlášením uvidíte všechny své přihlášky. (Tyto údaje však není možné použít k přihlášení do jiných modulů SIS).

Pokud máte již vyplněnou přihlášku a znovu se přihlásíte, v pravém horním rohu formuláře naleznete své jméno a po kliknutí na tlačítko „Moje přihlášky“ uvidíte přehled dosud podaných přihlášek ke studiu.

Nezakládejte, prosím, novou přihlášku pod jinou e-mailovou adresou, komplikujete tím identifikaci nejen systému, ale i pracovníkům Oddělení přijímacího řízení. Nemůžete-li se ke svému již založenému účtu přihlášky znovu přihlásit, kontaktujte nás na e-mailu prijimacky@ff.cuni.cz, rádi vám pomůžeme proces přihlášení obnovit.

PŘIHLÁŠKA KE STUDIU
Narazíte-li v procesu podávání přihlášky na jakékoli komplikace, řešení hledejte ve FAQ.