Absolvent

Aktuální výběrová řízení: FF UK vypisuje výběrová řízení na pozice akademických i technickohospodářských pracovníků

12.10.2020

Ústav jazyků a komunikace neslyšících | Ústav východoevropských studií | ředitel/ředitelka Jazykového centra

Tlumočila ve finském úložišti jaderného odpadu i pilotům Formule 1. Za popularizaci finského jazyka a kultury získala dr. Lenka Fárová Řád finského lva

8.10.2020

Významné finské státní vyznamenání Řád finského lva v kategorii rytíř I. třídy udělil Lence Fárové prezident Finské republiky Sauli Niinistö. Ocenění, které se uděluje od roku 1942, získala vedoucí oddělení finských studií na FF UK za záslužnou práci na propagaci finského jazyka a kultury a šíření povědomí o finské literatuře v České republice.

Nakladatelství Brepols a Karolinum vydaly muzikologické publikace pracovníků Ústavu hudební vědy FF UK

30.9.2020

Publikace „Sounding the Past. Music as History and Memory“ a „Etnomuzikologie: Velmi krátký úvod“ reprezentují dvě ze tří profilových oborových specializací ústavu – hudební kulturu před rokem 1600 a kulturní studium hudby. Na jejich vzniku se podíleli dr. Lenka Hlávková, prof. David Eben, dr. Jan Ciglbauer a dr. Vít Zdrálek.

Prestižní literární magazín Modern Poetry in Translation věnoval letní číslo českým básníkům a básnířkám

22.9.2020

Na vydání speciálu se podílel student Ústavu anglofonních literatur a kultur FF UK Jan Zikmund, který zároveň pracuje jako koordinátor Českého literárního centra pro anglofonní oblast. Kromě deseti českých autorů dostali v čísle britského magazínu prostor také překladatelé, kteří jednotlivé texty doplnili o individuálně pojaté profily vybraných básníků.

Ceny Magnesia Litera vyhlášeny. Úspěch měly také publikace autorů spjatých s FF UK

1.9.2020

Knižní ceny Magnesia Litera byly vyhlášeny v pondělí 31. srpna 2020. Mezi oceněnými jsou dva absolventi Filozofické fakulty UK, dalších deset autorů spjatých s fakultou bylo nominovaných v pěti kategoriích.

Tiskové zprávy

Akreditovanou učitelskou kvalifikaci nabízejí také odborné fakulty UK

24.4.2020

Vedení tří fakult Univerzity Karlovy, Filozofické, Matematicko-fyzikální a Přírodovědecké, považují za svou povinnost upozornit na obsahovou nepřesnost ve zprávě, kterou vydala ČTK 20. 4. 2020 s titulkem „Výbor doporučil hlasovat pro zpřístupnění učitelství nepedagogům“.

Před sto lety oficiálně ukončila první světovou válku. Výročí podpisu Versailleské mírové smlouvy si historici připomenou na mezinárodní konferenci

16.9.2019

Vědeckou konferenci s názvem „The Frustrated Peace? The Versailles Treaty and its Political, Social and Economic Impact on Europe“ pořádá Ústav světových dějin FF UK a Historický ústav AV ČR ve dnech 26. a 27. září v Černínském paláci. Jejím cílem bude představit nové pohledy na význam smlouvy, která měla zásadní vliv na poválečné uspořádání Evropy a světa.

Na Filozofické fakultě UK začíná jedinečný mezinárodní projekt zaměřený na téma migrace a modernity

11.9.2019

Univerzita Karlova je připravila společně se čtyřmi dalšími prestižními evropskými univerzitami – Universidade do Porto, Freie Universität Berlin, Université Paul-Valéry Montpellier 3 a University of Kent.

Český egyptologický ústav FF UK bude udělovat ochrannou známku Prověřeno v poušti

13.8.2019

Novou ochrannou známku budou moci získat výrobky a technologie, které obstojí v extrémních podmínkách české archeologické koncese v egyptském Abúsíru a expedic v Súdánu.