Aktuální nabídka pro pedagogy a zaměstnance

• Aktuální nabídky pro studenty v doktorském studiu také zde

Moskevský program Luboše Dobrovského – výzva k předkládání přihlášek na výzkumný pobyt 2021/22.

Termín: 30. 4. 2021

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ph.D. Students Workshop organized by CEFRES and École des hautes études en sciences sociales – Humanities and Social Sciences Facing the Unexpected. All Ph.D. students affiliated to CEFRES, EHESS or a Czech University are invited to submit their application. The workshop takes place on 12 April 2021 (9:30-19:00).

The 2021/2022 University of St Andrews Global Fellowship Scheme is now open and accepting applications for visits between 1 August 2021 and 31 July 2022.

The scheme, which first launched in 2018, continues to welcome leading researchers from around the world to spend up to one month in St Andrews, as well as engage virtually with our scholarly community throughout the 2021/22 academic year. Global Fellows will have the opportunity to undertake a course of research and study, explore potential collaborations, enhance existing relationships, advance research work, and find the space to think in an inspirational environment.

Global Fellows will be provided with a stipend during their visit, self-catered accommodation, return airfare, and transfers to and from St Andrews.

Candidates should visit University of St Andrews Global Fellowship Scheme to find out more information about the eligibility criteria and how to apply.

The deadline for applications is 5 May 2021. Any questions about the scheme or application process should be directed to globalfellows@st-andrews.ac.uk.

Japan Society for the Promotion of Science vyhlašuje výběrové řízení na stáže pro zahraniční postdoky. Příjem žádostí z ČR zajišťuje Odbor mezinárodní spolupráce Akademie věd České republiky. Výběrového řízení se mohou účastnit žadatelé, kteří obdrželi doktorský titul nanejvýš 6 let před 1. dubnem 2021 (tzn. nejdříve 2. dubna 2015). Délka pobytu je 12 až 24 měsíců. Uzávěrka přijímání žádostí na čeké straně je 31. 3. 2021.