Přednáška: Lena Brinkmann (Bonn) o KAFKOVÝCH HOSPODÁCH

Centrum Kurta Krolopa pro německou literaturu v Čechách srdečně zve na přednášku s diskusí v rámci cyklu „Fremdes Land? Kafkas Provinzen“

Zámek v Kafkově stejnojmenném románovém fragmentu je cílem protagonisty K., který působí ve vesnici zaváté sněhem jako zeměměřič. Zámek sice je ústředním prázdným místem textu a zůstává cílem protagonistova snažení, ten však svůj čas tráví téměř výhradně v hospodách a hostinských pokojích. První a opakující se stanice na jeho cestě je hostinec u mostu, v jím otevřeném prostorovém kontinuu se nachází i druhý hostinec – panský dvůr. Přednáška se zaměřuje na ztvárnění prostoru a chronotopoi románu. Mimo jiné se ptá, jaké funkce mají pohostinské prostory, jakou estetikou jsou utvářeny a z jakých kulturních (narativních) archivů jejich znázornění čerpá. Vstup volný, koná se v německém jazyce.

Lena Brinkmann studovala germanistiku na univerzitách v Oldenburgu, Münsteru a Salzburgu, nyní působí ve výzkumném týmu Gegenwart/Literatur bonnské univerzity a věnuje se svému projektu o literárních obrazech vesnických hospod.

Podrobnosti události

Začátek události