Výstava Slovinská literární moderna v českém prostředí

Výstava Slovinská literární moderna v českém prostředí je jedním z výsledků badatelského projektu „Proměny intimity v literárním diskurzu slovinské moderny“, který spolufinancují Veřejná agentura pro vědecký výzkum a inovace Slovinské republiky (J6-3134) a Grantová agentura České republiky (21-47320L). Výstava bude k vidění 3.–31. května 2024 v prvním patře hlavní budovy FF UK.

Úkolem projektu je zmapovat, jak moderní autoři v období 1890–1920 artikulují intimní vztahy v literárních textech. Chce popsat, jak se pnutí mezi společenským a intimním promítá do rétoriky básnického jazyka, narativu románů a krátkých próz či do dramatické formy a jak do literárních textů vstupují pojmy z oblasti intimity (sexualita, instituce manželství, rodičovství, přátelství, sebeuvědomění).

V éře moderny jsou problematizovány společenské a s nimi spjaté genderové role a autorčin či autorův pohled na svět se stává subjektivním. Do popředí se dostává intimní svět, ve kterém různé formy intimity představují důležitý stavební kámen, ale zároveň i překážku v rozvoji identity lyrického subjektu či literární postavy v próze, popřípadě v dramatickém textu. Literární tvorba se stává prostorem pro vyjádření krize subjektu, který reaguje na měnící se genderové role ve společnosti.

Je zřejmé, že představitelé středoevropské moderny udržovali blízké tvůrčí a často i přátelské vztahy. To platilo také pro české a slovinské autory, mezi nimiž byla pouta mimořádně silná a recepce oboustranná – v literatuře, divadle, architektuře i ve vědě. Zvláštní pozornost je v rámci výstavy o slovinské moderně v českém prostředí věnována recepci díla Ivana Cankara v české kultuře a fenoménu multikulturní spisovatelky Zofky Kvedrové.

Podrobnosti události

Začátek události
3. 5. 2024 0:00
Konec události