Předání literární ceny Visegrad Eastern Partnership Literary Award

Zveme všechny příznivce literatury na slavnostní předání literární ceny „Visegrad Eastern Partnership Literary Award“, jejímž laureátem se stal ukrajinský spisovatel Vladimir Rafejenko.

Arménie, Ázerbájdžán, Moldavsko, Gruzie, Ukrajina, Bělorusko na jedné straně – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko na straně druhé. To vše jsou země, které jsou zapojeny do literární ceny – Visegrad Eastern Partnership Literary Award.

Cena je cenou „visegradskou“, neboť v komisi, která rozhoduje o jejím udělení, jsou zastoupeni odborníci ze zemí Visegradské čtyřky.

„Eastern Partnership“ pak odkazuje na země Východního partnerství, jejichž zástupci mohou do této soutěže nominovat své literární favority – autory, kteří za poslední tři roky vydali knihu poezie, prózy či literatury faktu s mimořádným ohlasem.

Cílem této literární ceny je zpřístupnit středoevropským čtenářům málo známé literatury zemí Východního partnerství.

Cena je letos udělována počtvrté. V předchozích letech cena putovala do Běloruska, do Ázerbájdžánu a na Ukrajinu. Ihar Babkov, Akram Ajlisli, Sofija Andruchovyč – to jsou jména tří autorů, kteří se stali vítězi předchozích ročníků. Minutka, Kamenné sny, Felix Austria – to jsou názvy tří vítězných knih. Slovenština, čeština, maďarština – to jsou jazyky, do nichž byly vítězné knihy přeloženy. První jmenovaná do slovenštiny, druhá do češtiny a poslední do češtiny a maďarštiny.

Letošním laureátem je Vladimir Rafejenko (1969) a jeho próza Dlouhé časy (Долгота дней, Фабула, 2017; ukrajinský překlad M. Kijanovské  Дoвгi часи  vyšel v témže roce v nakladatelství  Видавництво Старого Лева). Jedná se o knihu zkušeného autora, který má za sebou více jak dvacetiletou literární dráhu, donedávna psal v ruštině (poezii i prózu), nyní činí první pokusy v ukrajinštině. V roce 2014 odjel ze svého rodného Doněcka a usadil se v Kyjevě. Dlouhé časy jsou v podstatě autoterapeutickou knihou, řečeno slovy samotného autora – „pokusem zpracovat válečné trauma“, jedná se o „mystérium zrození nové Ukrajiny“, kde „smrt je vnímána jako šance znovu se narodit“.  Byť kniha byla zpočátku zamýšlena jako realistické vyprávění, v průběhu psaní autor zjistil, že zcela v této úrovni není schopen text udržet, tak začal krystalizovat svérázný fantasmagorický svět pohádek pro dospělé.

V průběhu slavnostního večera vystoupí nejen laureát – Vladimir Rafejenko, ale též vokální skupina Milánosz.

Pro návštěvníky akce bude připraveno malé pohoštění.

The project Visegrad Eastern Partnership Literary Award project is co-financed by the Governments of Czechia, Hungary, Poland and Slovakia through Visegrad Grants from International Visegrad Fund. The mission of the fund is to advance ideas for sustainable regional cooperation in Central Europe.

foto: Oleksandr Panasjuk

 

 

 

 

 

Podrobnosti události

Začátek události
11. 4. 2019 18:00
Místo konání
Celetná 20, Praha 1 (Studentský klub Celetná)
Webové stránky
http://veapla.eu/
Typ události
Různé
Přílohy
veapla-logo
visegrad_fund_logo_supported-by_blue_800px
53196650_426119618150352_3984968990505041920_n