Mezinárodní sympozium u příležitosti výročí úmrtí slovinského teologa a historika Gašpera Rojka

Sympozium, které se uskuteční 24. dubna, pořádá u příležitosti výročí úmrtí slovinského teologa a historika Univerzita Karlova, Velvyslanectví Slovinské republiky a Univerzita v Mariboru. Na organizaci se podílí také doc. Alenka Jensterle-Doležalová z Katedry jihoslovanských a balkanistických studií FF UK.

Program zahájí předseda Senátu Parlamentu České republiky Jaroslav Kubera, předseda Národní rady Slovinska Alojz Kovšca a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima společně s rektorem Univerzity v Mariboru Zdravko Kačičem.

Přednášky proběhnou ve Vlasteneckém sále Karolina od 9 do 13 hodin. Jednotlivé příspěvky ve slovinském nebo českém jazyce budou tlumočeny. V 15 hodin začne pietní akt u náhrobku Gašpera Royka na Malostranském hřbitově.

Gašper Royko (1744–1819) byl slovinský katolický teolog a církevní historik. Téměř čtyřicet let přednášel na pražské teologické fakultě Univerzity Karlovy obecné církevní dějiny. V roce 1782 byl na UK jmenován profesorem, 1790 děkanem teologické fakulty a v roce 1798 rektorem pražské univerzity. Byl jeden z prvních teologů – historiků, který ve svém díle přehodnotil význam Jana Husa v českých dějinách.

Podrobnosti události

Začátek události
24. 4. 2019 9:00 - 13:00
Ovocný trh 3, Praha 1 (Karolinum, Vlastenecký sál)