Mezinárodní den archeologie 2023 na FF UK

V sobotu 7. října 2023 se na Filozofické fakultě UK uskuteční další ročník Mezinárodního dne archeologie (MDA), který je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Poprvé byl tento svátek slaven v USA v roce 2011, rychle však pronikl do zahraničí a v roce 2014 se začal slavit i v České republice a na FF UK. Letos jde tedy již odesátý ročník. MDA je určený pro všechny věkové kategorie, užijí si ho tedy samozřejmě i děti.

Tématem letošního ročníku bude jídlo a pití od pravěku až po novověk, dozvíte se tedy, co všechno si mohli naši předkové uvařit, jaké pěstovali a jaké planě rostoucí plodiny sbírali, zjistíte, jak se pracovalo s pazourkovými nástroji, jak vypadal jídelníček starých Egypťanů, seznámíte se s tím, co nesmělo chybět na obětním stole pro potravu zesnulých a proč bylo důležité donášet čerstvé jídlo do hrobek, co lidi popíjeli v antice a co lze vyčíst z mlecích kamenů. Také se dozvíte, co by si vzal s sebou Kelt ke svačině, ochutnáte „pravěké“ pivo, zjistíte, co jedla a pila germánská elita, a jak vypadala raně středověká hostina dálného severu a co všechno jedli lidé na Velké Moravě. Zjistíte, jaké byliny a koření se pěstovaly a používaly ve Franské říši a seznámíte se zahradnickou příručkou z 9. století, a dozvíte se vše o historií výroby chlazených pochoutek, zkusíte si vyrobit svůj vlastní perníček, upečete si pravěkou placku, a také si budete moci prohlédnout originály i repliky keramiky a skla.

Součástí programu budou i již tradiční „archeologické jednohubky“, krátké pětiminutové přednášky na atraktivní témata, tentokrát týkající se jídla a pití. Děti si budou moci zasoutěžit a zkusit si, jak si naši předkové zajišťovali obživu (lovení ryb a zvěře, sběr plodů a poznávání bylin).

Podrobnosti události

Začátek události
7. 10. 2023 10:00 - 16:00
areál dvora Karolina, vstup z ulice Celetná, č. 20