Martin Stluka a Václav Cvrček: Historie češtiny v korpusovém kontinuu (HiČKoK)

Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK vás srdečně zve na přednášku Martina Stluky a Václava Cvrčka na téma HiČKoK: Historie češtiny v korpusovém kontinuu, která se bude konat 29. dubna 2024 od 10:50 online v MS Teams.

Martin Stluka a Václav Cvrček z Ústavu Českého národního korpusu FF UK představí projekt HiČKoK, který se soustředí na vytvoření výzkumné a výukové platformy pro studium češtiny v celém období jejího vývoje. Ve své přednášce se zaměří na datovou základnu, kdy v ČR poprvé vzniká jazykový korpus spojující textové zdroje z různých období češtiny, které dosud byly roztroušeny po jednotlivých specializovaných pracovištích. Následně představí vývoj nástroje pro adekvátní a v čase srovnatelnou anotaci v rámci standardu Universal dependencies a ukáží příklady využití pomocí prototypu aplikace TimelineMaker.

Přednáška se koná v rámci cyklu Odborné fórum, platformy pro setkávání studentů a studentek s odborníky, která se každý týden věnuje aktuálním otázkám a tématům z oblasti informační vědy, knihoven, technologií a nových médií. Přednášky jsou kromě studentů ÚISK FF UK otevřeny také zájemců z řad veřejnosti

K přednáškám se můžete připojit online přes MS Teams (kód místnosti Q6SICLA) nebo sledovat záznamy z přednášek na YouTube.

Odkaz na přednášku najdete zde.

Spolupořadatelem Odborného fóra je Česká informační společnost, z. s.

Podrobnosti události

Začátek události