Jonathan Culler: Towards a Poetics of the Lyric

Americký literární teoretik z Cornell University bude přednášet 11. dubna v hlavní budově fakulty v místnosti č. 300 od 16:00. Přednáška spolu s následující diskuzí proběhne v angličtině.

Přednáška navazuje na vydání českého překladu Cullerovy knihy Teorie lyriky (2020, anglicky 2015), která do diskuzí o lyrice a poezii vnesla celou řadu nových podnětů. Teorie lyriky byla také úvodním svazkem edice Studia poetica nakladatelství Karolinum, jež si klade za úkol přinášet jak české, tak překladové texty věnované poezii.

Prof. Jonathan Culler (*1944) patří k předním literárním teoretikům, jednou z jeho klíčových publikací byla již Strukturalistická poetika (Structuralist Poetics, 1976). V českém prostředí je známý svou populární prací Krátký úvod do literární teorie (2002, anglicky 1997) a v posledních letech právě Teorií lyriky. Od 70. let soustavně rozvíjel východiska strukturalismu a sémiologie a zabýval se tendencemi, které na ně v západním, především francouzském myšlení navazovaly – zejména dekonstrukcí a poststrukturalismem.

Podrobnosti události

Začátek události