Jan Rychtář: Sémantické vyhledávání v digitálních knihovnách s využitím velkých jazykových modelů

Ústav informačních studií a knihovnictví FF UK vás srdečně zve na přednášku Jana Rychtáře na téma Sémantické vyhledávání v digitálních knihovnách s využitím velkých jazykových modelů, která se bude konat 18. března 2024 od 10:50 online v MS Teams.

V následující přednášce se zaměříme na digitální knihovny a přechod od vyhledávání na základě klíčových slov k vyhledávání založeném na významu. Seznámíme se s tím, jak sémantickému vyhledávání mohou být nápomocné velké jazykové modely a jak řešit problémy, jako jsou absence zdrojů, zastaralost a halucinování. Celý proces bude názorně ilustrován na příkladu digitální knihovny Kramerius.

Přednáška se koná v rámci cyklu Odborné fórum, platformy pro setkávání studentů a studentek s odborníky, která se každý týden věnuje aktuálním otázkám a tématům z oblasti informační vědy, knihoven, technologií a nových médií. Přednášky jsou kromě studentů ÚISK FF UK otevřeny také zájemců z řad veřejnosti

K přednáškám se můžete připojit online přes MS Teams (kód místnosti Q6SICLA) nebo sledovat záznamy z přednášek na YouTube.

Odkaz na přednášku najdete zde.

Spolupořadatelem Odborného fóra je Česká informační společnost, z. s.

Podrobnosti události

Začátek události