Dušan Čater – Džegenem

Dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na křest knihy slovinského spisovatele Dušana Čatera Džehenem.

Večer proběhne za účasti autora, překlad v průběhu autorského čtení promítáme na plátno, besedu tlumočí Libor Doležán, který Džehenem do češtiny převedl.

Džehenem – autor si za název své knihy zvolil turecké slovo pro peklo. V šesti samostatných, a přesto na různý způsob provázaných příbězích ohledává osudy lidí, kteří se rozhodli žít své životy v cizí zemi. Čater, dnes jeden z nejvýznamnějších spisovatelů střední generace v regionu bývalé Jugoslávie, sice tyto své přistěhovalce umisťuje na území rodného Slovinska, v rozhovoru o knize ale jedním dechem dodává: „Být cizincem je univerzální pozice, ani u nás to není jiné. Nezamýšlel jsem právě Slovinsko vykreslit jako peklo pro imigranty. Chtěl jsem psát o kontaktu mezi různými kulturami, ale také o dotyku rurálního a urbáního, anebo zjednodušeně řečeno o setkávání mimozemšťanů s pozemšťany.“ Přitažlivost těchto povídek vězí v magii prolnutí univerzálního s jedinečným. Banální témata, která se mohou dotýkat každého z nás, jsou zčistajasna nasvícena z netušeného úhlu, a toho umí Dušan Čater bravurně využít.

Akce probíhá ve spolupráci s nakladatelstvím Beletrina z Lublaně, Ústavem slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Katedrou jihoslovanských a balkanistických studií Univerzity Karlovy a Centrem pro slovinštinu jako druhý/cizí jazyk.

Podrobnosti události

Začátek události
24. 11. 2016 19:00
Místo konání
Náprstkova 10, Praha 1 (Café Kampus)
Webové stránky
www.facebook.com/events/1294451060627003/
Organizátor
Katedra jihoslovanských a balkanistických studií FF UK a další
Typ události
Výstavy