Archiv

Archiv

Proměny Ovidia ve slovech i obrazech. Výstava představuje průřez tvorbou jednoho z nejvýznamnějších básníků starověku

Panelová výstava připravená u příležitosti dvoutisícího výročí úmrtí Publia Ovidia Nasona je k vidění v přízemí budovy Filozofické fakulty UK v Celetné 20 do 8. března, od dubna do konce října tohoto roku bude instalována v prostorách Galerie antického umění v Hostinném.

ovidius1

Mezinárodní den archeologie nabídl besedu s Jiřím Bartoškou, vystoupení Maorů a aktivity pro všechny generace

Mezinárodní den archeologie letos připadl na sobotu 21. října: Česká republika se k této celosvětové události připojila počtvrté. Několik pracovišť Filozofické fakulty UK připravilo program, který návštěvníkům zprostředkoval jak výsledky archeologických zkoumání, tak běžný život v pravěku a středověku.

mda8

Pozemské Afrodíty s modelem římského Pantheonu zkrášlují zámek Duchcov

Ústav pro klasickou archeologii FF UK a správa zámku Duchcov doplnily expozici Okouzleni antikou o suvenýr ze šlechtické Grand Tour či o originální vázy se vztahem ke zkrášlovacím rituálům antických žen.

Pozemske Afrodity

Na hoře Oxyartově (NEURON IMPULS 2016) – první expedice

Ve dnech 26. dubna až 17. května 2017 proběhla první fáze letošního archeologického bádání českého týmu z FF UK v jižním Uzbekistánu.

IMG_2717

Galerie antického umění v Hostinném pořádá výstavu o Aloisi Musilovi

Sezonní výstava Alois Musil – kněz mezi beduíny ve Františkánském klášteře Hostinném bude zahájena vernisáží 28. dubna. Výstavu spolupořádá Ústav pro klasickou archeologii FF UK.

Musil_web

Zemřela docentka Iva Ondřejová

V pondělí 12. prosince zemřela doc. PhDr. Iva Ondřejová, CSc., docentka klasické archeologie a přední česká odbornice nejen na antický šperk, ale i na architekturu a antické umění jako celek.

ruze

Archeologické výzkumy v jižním Uzbekistánu v sezóně 2016

Česká archeologická expedice v Uzbekistánu představí aktuální výsledky bádání česko-uzbeckého archeologického týmu v Pašchurtské kotlině v úterý 6. prosince.

velbloud

DIES ROMANUS 2016: proběhly oslavy 1850. výročí počátku Markomanských válek

Na konci letošního června se všichni milovníci archeologie a starověkého Říma mohli v Archeologickém parku Liboc přenést do doby vlády císaře Marka Aurelia, do roku 166 našeho letopočtu.

IMG_1628

Šestý svazek univerzitní monografie “Pistiros. Excavations and Studies” dokumentuje poklad starověkého města

V emporiu Pistiros, které leží v dnešním Bulharsku, byl v roce 1999 učiněn unikátní nález 552 kusů mincí. Dosavadní zjištění o nálezu a tematickou publikaci komentuje profesor Jan Bouzek.

Profesor Jan Bouzek

Ústav pro klasickou archeologii otevřel expozici “Okouzleni antikou” na zámku Duchcov

150 historických odlitků slavných i méně známých antických uměleckých děl ze sbírek Ústavu pro klasickou archeologii FF UK se stalo součástí stálé expozice zámku.

Banner_583x250-583x250