Archiv

Antický svět a Evropa očima 21. století nabídne přednášky, výstavu či koncert

Akce proběhne ve dnech 11.–13. června 2018 v Kampusu Hybernská. Objevte archeologická tajemství Uzbekistánu na doprovodné výstavě Tajemství stepi a ve středu si přijďte zatančit na koncert kapel Typ Skršín a Skrytý půvab byrokracie, které jsou zcela nebo částečně tvořeny archeology.

Expedice Ústavu pro klasickou archeologii FF UK posunula hranice dávné Baktrie

Česko-uzbecká archeologická expedice v těchto dnech přepsala dějiny pomezních oblastí dnešního Afghánistánu a Uzbekistánu! Po 40 letech dohadů stanovila hranici baktrijského království a dokázala, že jako první ji osídlili a před nájezdníky ze severu chránili už Řekové. Vpád Alexandra Makedonského stál ve skutečnosti na počátku vrcholného rozvoje Baktrie!

Přednášky Aktuální otázky archeologie představí nejnovější poznatky v oboru

Ústav pro klasickou archeologii FF UK zve na sérii přednášek v rámci kurzu Aktuální otázky archeologie (Current Issues in Archaeology). Pozvaní hosté se věnují jak archeologii antického světa, tak i archeologii našich zemí, a to od pravěku až po středověk.

Proměny Ovidia ve slovech i obrazech. Výstava představuje průřez tvorbou jednoho z nejvýznamnějších básníků starověku

Panelová výstava připravená u příležitosti dvoutisícího výročí úmrtí Publia Ovidia Nasona je k vidění v přízemí budovy Filozofické fakulty UK v Celetné 20 do 8. března, od dubna do konce října tohoto roku bude instalována v prostorách Galerie antického umění v Hostinném.

Mezinárodní den archeologie nabídl besedu s Jiřím Bartoškou, vystoupení Maorů a aktivity pro všechny generace

Mezinárodní den archeologie letos připadl na sobotu 21. října: Česká republika se k této celosvětové události připojila počtvrté. Několik pracovišť Filozofické fakulty UK připravilo program, který návštěvníkům zprostředkoval jak výsledky archeologických zkoumání, tak běžný život v pravěku a středověku.

Pozemské Afrodíty s modelem římského Pantheonu zkrášlují zámek Duchcov

Ústav pro klasickou archeologii FF UK a správa zámku Duchcov doplnily expozici Okouzleni antikou o suvenýr ze šlechtické Grand Tour či o originální vázy se vztahem ke zkrášlovacím rituálům antických žen.

Na hoře Oxyartově (NEURON IMPULS 2016) – první expedice

Ve dnech 26. dubna až 17. května 2017 proběhla první fáze letošního archeologického bádání českého týmu z FF UK v jižním Uzbekistánu.

Galerie antického umění v Hostinném pořádá výstavu o Aloisi Musilovi

Sezonní výstava Alois Musil – kněz mezi beduíny ve Františkánském klášteře Hostinném bude zahájena vernisáží 28. dubna. Výstavu spolupořádá Ústav pro klasickou archeologii FF UK.

Zemřela docentka Iva Ondřejová

V pondělí 12. prosince zemřela doc. PhDr. Iva Ondřejová, CSc., docentka klasické archeologie a přední česká odbornice nejen na antický šperk, ale i na architekturu a antické umění jako celek.

Archeologické výzkumy v jižním Uzbekistánu v sezóně 2016

Česká archeologická expedice v Uzbekistánu představí aktuální výsledky bádání česko-uzbeckého archeologického týmu v Pašchurtské kotlině v úterý 6. prosince.