Veřejnost a média

Pražská rotunda sv. Václava získala Cenu Evropské unie pro kulturní dědictví / Ocenění Europa Nostra 2018

UK: Nejvyšší evropské památkové ocenění získává v letošním roce mezi dalšími také projekt záchrany rotundy sv. Václava realizovaný Matematicko-fyzikální fakultou UK. Občané všech evropských států a dalších zemí světa mohou do 10. června hlasovat na internetu v kategorii cena veřejnosti.

Mezinárodní uznání může zpětně povzbudit Iry, aby si svého historického jazyka více vážili, říká o důležitosti překladu oceněný Radvan Markus

Český překlad románu Máirtína Ó Cadhaina Hřbitovní hlína získal cenu Magnesia Litera za nejlepší překlad roku 2017. Vznik překladu přibližuje v rozhovoru jeho autor Radvan Markus (Ústav anglofonních literatur a kultur FF UK) a redaktorka knihy Hana Zahradníková.

Česká hra Attentat 1942 zvítězila na festivalu v Berlíně, přesto je v Německu nedostupná

Počítačová hra českých vědců, Attentat 1942, vyhrála hlavní cenu na prestižním mezinárodním festivalu počítačových her A MAZE 2018 konaném v Berlíně. Hra je přesto v Německu nedostupná kvůli kontroverzní praxi, která nedovoluje zobrazování nacistických symbolů v počítačových hrách.

Věda na UK: prof. Jan Klápště a archeologie středověkých Čech

Prof. Jan Klápště patří mezi naše největší odborníky na archeologii středověku a středověkého osídlení měst. Dlouhodobě se věnuje archeologickému výzkumu Mostu. Prof. Klápště působí v Ústavu pro archeologii FF UK, kde vede seminář pro archeologii středověku.

Novinky a pozvánky z Vydavatelství FF UK

Se začátkem sezóny domácích knižních veletrhů vám přinášíme aktuální novinky z fakultního vydavatelství. Při příležitosti nadcházejícího veletrhu Svět knihy vychází aktualizovaný katalog publikací FF UK na období 2018/2019; proběhnou knižní veletrhy Book Me, Svět knihy a Knihex.

Petr Kukal nastupuje jako tiskový mluvčí Filozofické fakulty UK

Novým tiskovým mluvčím FF UK se stává Petr Kukal, veřejnosti známý jako správce twitterového účtu Ministerstva kultury ČR. Na FF UK bude mít na starosti komunikaci s médii a část komunikace na sociálních sítích, bude se také podílet na utváření celkové PR strategie fakulty. Na svou novou pozici nastupuje 1. května 2018.

Den celoživotního vzdělávání & Festival absolventů proběhne v sobotu 21. dubna

UK: Univerzita Karlova otevírá již popáté historickou budovu Karolina a zve širokou veřejnost na Den celoživotního vzdělávání a Festival absolventů. Návštěvníci se budou moci seznámit se širokou nabídkou celoživotního vzdělávání, kterou představí všech 17 fakult UK.

Open Square 2018: Palachovo náměstí opět ožije, přijet můžete lodí

Tradiční festival institucí sídlících kolem náměstí Jana Palacha Open Square nabídne v sobotu 28. dubna 2018 celodenní program, v němž nechybí ranní hodina jógy, vyhlídková plavba lodí, etnologický stánek s ukázkami lidových řemesel i gastronomické zážitky. Náměstí a jeho okolí jimi ožije od 10 do 18 hodin.

Krok za krokem, rok za rokem, osm, osm, osm! V Kampusu Hybernská proběhne divadelní představení studentů češtiny pro cizince

Ústav bohemistických studií FF UK zve na divadelní ztvárnění výpovědi Patrika Ouředníka Europeana v podání studentů češtiny pro cizince. Pětice debatérů a jedna Hedvika Houžvičková v inscenovaném televizním pořadu vystoupí ve středu 18. dubna od 18.00 a od 20.00.

Dějiny nové moderny: Nechtěli jsme napsat jen další dějiny literatury

iForum: Je možné pojmout dějiny české literatury inovativním způsobem? Odpověď na tuto otázku hledal tým literárních vědců celých deset let. Za své úsilí byl letos odměněn Cenou Bedřicha Hrozného za tvůrčí počin. Za FF UK jsou členy týmu doc. Jiří Brabec, prof. Petr Bílek, doc. Libuše Heczková, prof. Josef Vojvodík, doc. Jan Wiendl (editor).