Aktuality

Ústav germánských studií FF UK spolupracuje na projektu Aliance 4EU+

14. 6. 2021

Cílem projektu German Contrastive Linguistics Network je propojovat výzkumné a pedagogické aktivity v oblasti kontrastivní lingvistiky a zapojovat studenty germanistiky v magisterském a doktorském studiu, kteří mají zájem zdokonalovat se v oblasti korpusové lingvistiky.

Uzavírka knihoven FF UK v souvislosti s přechodem na nový knihovní systém

14. 6. 2021

V týdnu od 30. 8. do 3. 9. 2021 budou všechny knihovny FF UK uzavřeny v souvislosti s přechodem na nový integrovaný knihovní systém Univerzity Karlovy.

Od folkloru k folkloru: v červenci se uskuteční 65. ročník festivalu Šrámkova Sobotka

12. 6. 2021

Festival českého jazyka, řeči a literatury Šrámkova Sobotka se koná od 3. do 10. 7. 2021. Letošní ročník se ponese od folkloru k folkloru. Festival je určen především učitelům všech stupňů škol, studentům filologických oborů, kulturologie, pedagogiky, ale i všem zájemcům o literaturu a mluvené slovo.

Opera je hypermédiem, jež nabízí nové obsahy

11. 6. 2021

Tématem dr. Terezy Havelkové z Ústavu hudební vědy FF UK jsou především soudobé a experimentální opery. „Píšu hlavně o tom, co mám ráda,“ směje se muzikoložka. O moderních operách píše tak dobře, že jí v březnu vyšla knižní monografie Opera as Hypermedium: Meaning-Making, Immediacy, and the Politics of Perception ve vydavatelství Oxford University Press.

Kandidátkou na příští děkanku FF UK se stala Eva Lehečková

10. 6. 2021

Akademický senát Filozofické fakulty UK ve čtvrtek 10. června 2021 v prvním kole zvolil kandidátkou na funkci děkanky filoložku z Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK Mgr. Evu Lehečkovou, Ph.D. Podporu jí vyjádřilo 24 senátorů.

Mladí akademici ze zahraničí mohou prostřednictvím Fondu Junior žádat o až dvouletý pobyt na FF UK

10. 6. 2021

FF UK nabízí pět projektů v oborech klasická archeologie, archeologie středověku, překladatelství, filozofie, řecká a latinská studia, do nichž je možno se zapojit od nového roku. Přihlášky lze podávat do 12. července 2021.

Small Talk: Finové se odmala učí vnímat psané slovo. Prospívá to společnosti i literatuře, říká český nositel Řádu finského lva (a rytíř)

10. 6. 2021

Samozřejmě že tím „rytířem“ oceňovaného překladatele z finštiny, klasického archeologa a komparatistu Michala Švece trochu trápíme. Ale když titul nepoužívá ani z legrace v patičce e-mailu a dozvěděl by se o něm málokdo…

Pedagogové a absolventi FF UK mezi vítězi knižních cen Magnesia Litera

9. 6. 2021

Knihou roku se stala monografie emeritního profesora FF UK Martina Hilského. Uspěli také další autoři spjatí s FF UK. Vyhlášení 20. ročníku cen se uskutečnilo 8. června 2021 na ČT Art.

FF UK a Univerzita v Padově připravily virtuální setkání pro zahraniční studenty bohemistiky

9. 6. 2021

Stalo se již tradicí, že studenti bohemistiky na Univerzitě v Padově navštěvují na konci akademického roku Prahu. V rámci meziuniverzitní spolupráce pro ně Filozofická fakulta UK připravuje kulturně vzdělávací program.

Ústav světových dějin FF UK uspořádal konferenci Místa setkávání: prostor a jeho narativy

9. 6. 2021

Interdisciplinární konference o problematice a vnímání míst setkávání v narativu středověkých a raně novověkých dějin se konala 27. a 28. května 2021. Organizovaly ji doktorandky Klára Šárovcová, Valentina Karlíková a Rebeka Laučíková ze Semináře středověkých dějin.

Newsletter FF UK

Newsletter FF UK