Aktuality

Správa budov FF UK: V sobotu 23. 10. bude od 17:00 uzavřený hlavní vchod do budovy z náměstí Jana Palacha

20. 10. 2021

Hlavní vchod bude uzavřený do neděle 24. 10. 5:00 z důvodu natáčení filmového projektu. Vstup do budovy bude umožněn zadním vchodem z ulice Valentinská.

Podcasty SIA: Další nálož asijských témat nejen z Tibetu

20. 10. 2021

Podcast Steppin Into Asia (SIA) připravují doktorandi Ústavu asijských studií FF UK a členové spolku Orientalistický expres. Poslechněte si podcasty věnované stereotypním podobám Tibetu, cestovatelství po Osmanské říši či pozici Ruska mezi Východem a Západem.

Časopis Prague Egyptological Studies vychází v nové grafické podobě a anglicky

20. 10. 2021

Prague Egyptological Studies (Pražské egyptologické studie, PES) jsou odborným recenzovaným periodikem, které připravuje Český egyptologický ústav FF UK. Časopis od roku 2002 pravidelně vycházel v češtině a od roku 2015 i v angličtině. Nově ho bude Vydavatelství FF UK vydávat pouze v angličtině.

Vyšel sborník studií významné české medievistky Zdeňky Hledíkové

20. 10. 2021

Prof. PhDr. Zdeňka Hledíková, CSc., (1938–2018) strávila téměř celý profesní život na Katedře pomocných věd historických a archivního studia FF UK, kde dlouhá léta přednášela středověkou paleografii.

Dr. Šárka Grauová z Oddělení portugalistiky FF UK se stala předsedkyní Asociace brazilianistů v Evropě

20. 10. 2021

Třetí mezinárodní konference Asociace brazilianistů v Evropě (ABRE) proběhla ve spolupráci s FF UK na konci září. Dr. Grauová, která kongres organizovala, byla na valné hromadě ABRE zvolena předsedkyní výkonného výboru asociace pro období 2021–2023.

Ústav světových dějin FF UK zveřejnil videozáznamy z konference Místa setkávání: Prostor a jeho narativy

19. 10. 2021

Záznam interdisciplinární konference, která se věnovala problematice a vnímání míst setkávání v narativu středověkých a raně novověkých dějin, je k zhlédnutí na YouTube kanále FF UK.

Zemřel mongolista doc. Jugder Luvsandorj

18. 10. 2021

Se zármutkem oznamujeme, že v pondělí 11. 10. 2021 zemřel ve věku 82 let dlouholetý pedagog oboru mongolistiky a badatel v oblasti mongolské filologie docent Jugder Luvsandorj.

Psycholog Jaroslav Šturma obdržel Stříbrnou medaili předsedy Senátu Parlamentu ČR

12. 10. 2021

Předseda Senátu Miloš Vystrčil ocenění dr. Šturmovi z Katedry psychologie FF UK udělil za pomoc a podporu nemocných duší. Slavnostní předávání se konalo 28. 9. 2021 v Den české státnosti.

Vědci z FF UK převzali prestižní ceny Velvyslanectví Francouzské republiky v ČR

11. 10. 2021

Ve čtvrtek 30. září 2021 předalo Francouzské velvyslanectví v prostorách Francouzského institutu vědecké ceny mladým talentovaným výzkumníkům z českých univerzit a výzkumných institucí. Doktorand Ústavu translatologie FF UK Mgr. Michal Zahálka obdržel Cenu Jacquese Derridy, dr. Jan Koura z Ústavu světových dějin FF UK zvláštní cenu platformy CEFRES.

Nejlepší beletristické překlady roku 2020 připravili autoři spjatí s FF UK

8. 10. 2021

Laureáti 30. ročníku Ceny Josefa Jungmanna převzali ocenění 5. října 2021 v Goethe-Institutu. Porota, v níž zasedali Václav Jamek, Zdeněk Beran, Radek Charvát, Petra Martínková a Helena Stiessová, udělila ceny také vyučujícím a absolventům Filozofické fakulty UK.

Newsletter FF UK