Absolvent

Někdejší studenti UK budují atlas jako politické Google Maps

2.12.2020

Psal se rok 2015 a Evropu tříštily debaty na téma takzvané uprchlické krize. Mezi studenty z Univerzity Karlovy, kteří vyrazili pomáhat na Balkán, byl také Jakub Múčka, dnes již doktorand na Ústavu filosofie a religionistiky FF UK. Kolem něj se vytvořil tým budující online Atlas dnešního světa.

Do češtiny překládá díla skotské gaelské literatury. Za svou práci získala Petra Johana Poncarová Cenu Josefa Hlávky

23.11.2020

Na základě výzkumu význačného gaelského autora Dericka Thomsona se dr. Petře J. Poncarové, která působí na Ústavu anglofonních literatur a kultur FF UK, podařilo vytvořit základy nové filologické disciplíny v ČR – studia gaelštiny a gaelské literatury. „Mám tendenci se chytat pozapomenutých témat. Když vidím nevyužitý potenciál, cítím puzení s tím něco dělat.“

Studentky z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících FF UK tlumočí na online festivalu Open House Worldwide

13.11.2020

Dvoudenní živé vysílání, které se koná 14. a 15. listopadu 2020, představí kulturní památky ve více než 40 světových metropolích. Dobrovolnice z FF UK budou do mezinárodního znakového systému tlumočit příspěvek Open House Praha.

Dr. Alice Flemrová a doc. Miloslav Uličný získali významné překladatelské ceny

12.11.2020

Odborná porota Obce překladatelů dnes vyhlásila výsledky 29. ročníku Ceny Josefa Jungmanna. Obě hlavní ocenění získali překladatelé spjatí s Filozofickou fakultou UK.

Překlad a jazyková analýza povídek ze starého Egypta. Cenu Jana Palacha 2020 získaly doktorandky egyptologie Diana Míčková a Dorotea Wollnerová

10.11.2020

Doktorandky uspěly s badatelskou prací „Poslyš vyprávění z časů tvých otců: Příběhy ze starého Egypta“. „Čím déle člověk zkoumá jakoukoli starověkou či exotickou kulturu, tím více se utvrzuje v tom, že lidé jsou stále stejní, řeší tytéž problémy a kladou si stále stejné otázky,“ popisují egyptoložky svou zkušenost s překladem staroegyptských příběhů.

Dobrý překlad má být jako čisté čelní sklo auta

4.11.2020

„Pokud je to možné, vysvětluji lidem, že mou prací není překládat slova, nýbrž situace. Překládat kulturu, přesazovat rostlinku i se substrátem.“ Uznávaný překladatel z angličtiny Viktor Janiš hovoří o čtení podle algoritmů, knižním trhu během pandemie i o tom, zač by spisovatel přibil hlavu svého překladatele ke konferenčnímu stolku.

Byly uděleny Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2020: mezi laureáty jsou absolventi FF UK

29.10.2020

Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury byly uděleny 28. října 2020. Mezi osmi laureáty jsou čtyři absolventi Filozofické fakulty UK. Oceněným srdečně blahopřejeme.

Online Letní škola programu East and Central European Studies (ECES) byla nominovaná na cenu STUDY IN

26.10.2020

Nominaci na cenu „STUDY IN za počin v oblasti internacionalizace“ podalo 17 projektů, do užšího výběru jich postoupilo šest. Vítěz bude vyhlášen na začátku prosince. Letní školu organizuje tým programu ECES.

Sedmý ročník Mezinárodního dne archeologie na FF UK se koná online

26.10.2020

Mezinárodní den archeologie se každoročně odehrává třetí sobotu v říjnu jako oslava archeologie. Letos se na FF UK poprvé pořádal ve virtuálním prostředí. Odborníci připravili osm videí, která představují vybraná historická a archeologická témata.

Newsletter FF UK

Newsletter FF UK