Dr. Jarmila Horáková obdržela rumunské státní vyznamenání

Rumunistka z Ústavu etnologie a středoevropských a balkánských studií FF UK převzala 21. února 2024 od velvyslankyně Rumunska v ČR Antoanety Barta rumunský státní řád za zásluhy v hodnosti důstojník, který jí udělil prezident Rumunska Klaus Werner Iohannis za propagaci rumunského jazyka a kultury v České republice.

Doc. Alenka Jensterle Doležal vydala novou monografii o slovinských autorkách na počátku 20. století

Monografie akademičky z ÚESEBS FF UK Slovene Women Writers at the beginning of 20th Century se skládá z jedenácti literárněhistorických studií a přílohy v podobě životopisů autorek. Ve studiích je v popředí srovnávací výzkum slovinských autorek v období slovinské moderny, které byly dosud ve slovinské literatuře buď přehlížené nebo nedostatečně prozkoumané.

Pražská polonistika oslavila 100 let od svého založení

Výročí první samostatné české katedry polonistiky připomněla 17. října 2023 za účasti významných osobností oboru mezinárodní konference, odhalení pamětní desky a slavnostní večer v klášteře sv. Anežky.

Česká univerzitní polonistika slaví sté výročí. Na FF UK se bude v rámci oslav konat mezinárodní konference „Polsko-české poznávání jako výměna hodnot“

Konferenci spolupořádá Ústav etnologie a středoevropských a balkánských studií FF UK 17. října 2023 v prostorách Karolina a Filozofické fakulty UK. Slavnostní zahájení se uskuteční v 9:00 ve Vlasteneckém sálu Karolina, kde bude také představena nová putovní výstava.

Mezinárodní den archeologie na FF UK se letos bude zabývat jídlem a pitím od pravěku po novověk

Filozofická fakulta UK zve na další ročník mezinárodního dne, na němž se za FF UK podílí Ústav pro archeologii, Ústav pro klasickou archeologii, Český egyptologický ústav a Ústav etnologie a středoevropských a balkánských studií. Akce se bude konat již v sobotu 7. října 2023 od 10:00 do 16:00 v areálu Karolina.

Na FF UK vznikne Ústav etnologie a středoevropských a balkánských studií

Od 1. 10. 2023 dochází ke splynutí Ústavu etnologie (ÚETN), Katedry středoevropských studií (KSES) a Katedry jihoslovanských a balkanistických studií (KJBS) do Ústavu etnologie a středoevropských a balkánských studií (ÚESEBS).

Vypisuje se výběrové řízení na ředitele/ku Ústavu etnologie a středoevropských a balkánských studií FF UK

Pozice se otevírá pro akademiky a akademičky zaměřené na obor etnologie či kulturní antropologie s jakýmkoli zaměřením nebo na lingvistiku, literární vědu či historiografii (popř. politologii nebo sociologii) se zaměřením na některou oblast střední či jihovýchodní Evropy. Očekáváný nástup je 1. ledna 2024, termín podávání přihlášek je do 23. října 2023.