Archiv

Archiv

Mezinárodní den archeologie nabídl besedu s Jiřím Bartoškou, vystoupení Maorů a aktivity pro všechny generace

Mezinárodní den archeologie letos připadl na sobotu 21. října: Česká republika se k této celosvětové události připojila počtvrté. Několik pracovišť Filozofické fakulty UK připravilo program, který návštěvníkům zprostředkoval jak výsledky archeologických zkoumání, tak běžný život v pravěku a středověku.

mda8

Egyptologové objevili v Abúsíru nový chrám Ramesse II.

Archeologické výzkumy Českého egyptologického ústavu FF UK potvrdily existenci doposud zcela neznámého chrámového komplexu staroegyptského panovníka.

1

History & Generalism: Perpetrating Humanities inside of Assyriology

Český egyptologický ústav FF UK zve na přednášku dr. Setha F. C. Richardsona (University of Chicago), která se uskuteční dne 16. června od 14:00 v místnosti č. C419 (Český egyptologický ústav FF UK), Celetná 20, Praha 1.

Seth_2017_pozvánka

Byla to velká výzva, protože se jedná o klíčové téma, které zatím komplexně nikdo nezpracoval, říká o své práci laureátka Bolzanovy ceny

Dr. Veronika Dulíková z Českého egyptologického ústavu FF UK získala letošní Bolzanovu cenu ve společenskovědní kategorii.

dulikova

Český egyptologický ústav FF UK zve na přednášku Clemense Reichela

Přednáška Dr. Reichela (Department of Near and Middle Eastern Civilizations, University of Toronto – Royal Ontario Museum) se uskuteční 3. května 2017.

Clemens_photo

Český egyptologický ústav FF UK zve na přednášky Guye Middletona

Guy Middleton, archeolog z University of Newcastle upon Tyne, prosloví tři přednášky ve dnech 24.–26. dubna 2017.

Middleton-Collapse-209x300

Zemřel prof. Eugen Strouhal, dlouholetý spolupracovník Českého egyptologického ústavu FF UK

Ve věku nedožitých 86 let zemřel 20. října prof. Eugen Strouhal, významný antropolog se světovým renomé, který s českými egyptology dlouhodobě spolupracoval na archeologických výzkumech v Egyptě.

ruze

V Oxfordu vychází monografie doktoranda Českého egyptologického ústavu FF UK

V nakl. Archaeopress vychází monografie Martina Odlera Old Kingdom Copper Tools and Model Tools. Jde o vůbec první monografii o měděných nástrojích a modelech nástrojů ze Staré říše v egyptské archeologii.

OdlerCover_web

Městská knihovna v Praze pořádá cyklus přednášek ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem FF UK

Přednáškový cyklus Nejnovější výsledky českých archeologických výzkumů v Egyptě a Súdánu probíhá od září 2016 do ledna 2017. Ze všech přednášek bude pořízen záznam.

Prednasky-Mestska-knihovna

Každý rok ve velkém: fotokalendáře Českého egyptologického ústavu FF UK

Velkoformátové tematické fotokalendáře jsou v českém prostředí výjimečné. Český egyptologický ústav FF UK je vydává od roku 2009 – autorem fotografií je od počátku projektu fotograf Martin Frouz.

620x740 Egypt 2016_j_new pantone.indd