Ústav pro klasickou archeologii FF UK zve na slavnostní otevření výstavy a série krátkých přednášek ke dvacátému výročí česko-uzbecké archeologické expedice

Výstava „Od Zarathuštry k Čingizchánovi: 20 let česko-uzbecké archeologické expedice“ bude uvedena 5. prosince 2023 od 16:30 ve foyer hlavní budovy FF UK. Následné přednášky na téma „Archeologické výzkumy v jižním Uzbekistánu v sezóně 2023“ představující výsledky výzkumů expedice v aktuální sezóně začne v 17:30 v místnosti P429 téže budovy.

Od roku 2002 provádí česko-uzbecká archeologická expedice pod záštitou Univerzity Karlovy a Termezské státní univerzity pravidelný terénní výzkum v různých částech provincie Surchandarja v jižním Uzbekistánu. Po deseti letech výzkumu Šerabádské oázy (2002–2011) – včetně vykopávek na Džandavláttepa – se přesunula do podhůří Kugitangu a Bajsúntau a nejnověji také do okolí města Džarkurganu.

První desetiletí výzkumu připomněla výstava „Do srdce Asie”, která se konala v Praze (2012) a Termezu (2013). Současná výstava představuje aktivity za posledních deset let a jejich výsledky. Mezinárodní tým kombinoval povrchovou prospekci a vykopávky s cílem rozšířit znalosti o stepích východního předhůří Kugitangu a jejich sídelní dynamice. Na lokality Burgut Kurgan, Kajrit Tepa, Bobolangar, Iskandar Tepa, Daganadžam, Mirzali, Kapčigaj a další tak byly zaměřeny archeologické vykopávky podle potřeby buď většího, nebo jen malého rozsahu.

Jak se v průběhu času měnila historická krajina na jihu Střední Asie? Jak byla v minulosti využívána místním obyvatelstvem? Které období přineslo první trvalé osídlení v podhorských oblastech? Kde se nacházela bezpečná útočiště místního obyvatelstva v době tažení Alexandra Velikého? Jaké je správné datování slavné Darbandské zdi? Těmito a dalšími otázkami se zabývala česko-uzbecké expedice v průběhu těchto posledních deseti let. Výstava se snaží ukázat, zda a jak se podařilo na ně odpovědět.

Jako již tradičně na počátku adventu, Česko-uzbecká archeologická expedice také představí veřejnou prezentaci nejnovějších výzkumů FF UK a Termezské státní univerzity v jižním Uzbekistánu. Tentokrát série krátkých přednášek navazuje na zahájení výstavy, jejíž sdělení doplňuje o výsledky práce v roce 2023. Vedoucí jednotlivých týmů z Ústavu pro klasickou archeologii FF UK představí výzkumy kušánského sídliště Kulal Tepa (Lauren Morris), povrchový průzkum okolí této lokality (doktorand Jakub Havlík), výzkum pohřebiště z doby přelomu letopočtu na Iskandar Tepa (doc. Ladislav Stančo a dr. Jan Kysela) a výzkum středověkého sídliště Sabir Arča (doktorand Ladislav Damašek), vše v Šerabádském okrese jižního Uzbekistánu.