Doc. Sylva Fischerová se stala laureátkou Ceny Karla Čapka pro rok 2024

Prestižní ocenění akademičce, spisovatelce a básnířce z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK udělilo České centrum Mezinárodního PEN klubu 11. ledna 2024. Cenu obdržela dle slov poroty za svou básnickou a prozaickou formu.

Celodenní program plný přednášek a seminářů Den latiny 2023 se uskuteční již 30. listopadu

Akce, která představí latinu jako bránu do mnoha humanitních i uměleckých oborů, je určená zejména pro studenty a studentky středních škol a jejich vyučující, ale i další zájemce a zájemkyně z řad veřejnosti. Na FF UK ji od roku 2012 pravidelně pořádá Ústav řeckých a latinských studií FF UK.

Emeritní profesorka UK Bohumila Mouchová vychovala generace českých klasických filologů a přispěla k podstatnému zkvalitnění výuky latiny a příbuzných oborů na FF UK i gymnáziích

Prof. Bohumila Mouchová je přední osobností české klasické filologie, překladatelkou z klasických jazyků a mezinárodně uznávanou badatelkou v oblasti latinského jazyka a antické historiografie. Ve čtvrtek 19. října 2023 při příležitosti svých devadesátých narozenin převzala Zlatou medaili UK.

Vědecká rada UK ocenila prof. Bohumilu Mouchovou a doc. Pavla Sládka

Akademička a akademik, kteří působí na FF UK, převzali ocenění Univerzity Karlovy na zasedání 19. října 2023. Prof. Bohumila Mouchová obdržela Zlatou medaili UK za významné dílo v oboru klasické filologie, řeckých a latinských studií a svou činnost na UK. Doc. Pavel Sládek převzal Stříbrnou medaili UK za významnou práci v oboru hebraistiky a svou činnost na UK.

Epos Aenéis se už nemusí číst jako prorežimní oslava římského imperialismu, říká ke svému novému překladu Michal Ctibor

Akademik z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK na překladu básně pracoval od roku 2011. Poslední samostatný překlad Aenéidy od Otmara Vaňorného vyšel v roce 1933, jedná se tak o první překlad celé básně po 90 letech.

Na Filozofické fakultě UK se konala mezinárodní konference 22nd International Colloquium on Latin Linguistics

Prestižní konference o latinské lingvistice, která se koná jednou za dva roky již od roku 1981 pod záštitou International Committee on Latin Linguistics, se uskutečnila 19.–23. června 2023 v hlavní budově FF UK. V Praze se konala za svou historii poprvé. Hlavními pořadatelkami byly doc. Lucie Pultrová a dr. Martina Vaníková z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK.

Medievisté z FF UK uvedli v Třeboni výstavu o středověkém písaři Rukopisy Kříže z Telče 1434–1504

Na přípravě výstavy, která byla slavnostně zahájena 9. června 2023, se podílela prof. Lucie Doležalová z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK se svým výzkumným týmem. Výstava se do areálu někdejší augustiniánské kanonie, kde slavný pozdně středověký písař strávil poslední období svého života, přestěhovala z Národní knihovny.

Výstava „Ovidius, básník rozkoše, proměn i smutku“ připomíná 2000 let od smrti jednoho z největších básníků antického starověku

Do 26. května je v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy k vidění výstava, která vznikla ve spolupráci Ústavu pro klasickou archeologii FF UK, Ústavu řeckých a latinských studií FF UK a Semináře dějin umění FF MU.

Proměny Ovidia ve slovech i obrazech. Výstava představuje průřez tvorbou jednoho z nejvýznamnějších básníků starověku

Panelová výstava připravená u příležitosti dvoutisícího výročí úmrtí Publia Ovidia Nasona je k vidění v přízemí budovy Filozofické fakulty UK v Celetné 20 do 8. března, od dubna do konce října tohoto roku bude instalována v prostorách Galerie antického umění v Hostinném.

Studenti se vydají studovat originály rukopisů do švýcarské klášterní knihovny v St. Gallen

Díky Programu švýcarsko-české spolupráce, do kterého se zapojil Ústav řeckých a latinských studií FF UK, se v létě uskuteční studijní exkurze do Klášterní knihovny v St. Gallen, kde si studenti vyzkouší paleografii v praxi.