Aktuality

 • 18. 10. 2022
  Open Science Fest
  U příležitosti letošního ročníku Týdne otevřeného přístupu, který se uskuteční ve dnech 24.-30. října, si Centrum pro podporu open science připravilo jednodenní Open Science Fest nabitý přednáškami i praktickým workshopem. Akce se koná v úterý 25. října v prostorách Kampusu Hybernská, přijďte i vy! A pokud nemůžete dorazit osobně, lze se připojit i na dálku.
 • 9. 6. 2022
  Novinky ve fondech knihoven za měsíc duben a nové e-knihy za období leden-květen
  Po dlouhém období seznamování se s novým knihovním systémem ALMA se nám podařil obnovit pravidelný přísun novinek do fondů knihoven na FF UK,
 • 19. 5. 2021
  Neomezený přístup k e-knihám Oxford Scholarship Online a SAGE Knowledge již jen 6 měsíců
  Ještě 6 měsíců mají studeni a zaměstnanci Univerzity Karlovy dočasný přístup k multioborovým kolekcím e-knih Oxford Scholarship Online a SAGE Knowledge o celkovém objemu přes 22 000 titulů. Poté budou na základě dat o využívanosti ty nejvyužívanější tituly zakoupeny k trvalému přístupu.
 • 23. 3. 2021
  Knihovna FF UK zve na webináře o práci s elektronickými zdroji a citacemi
  Webináře pořádané Knihovnou FF UK zaměřené na efektivní vyhledávání v e-zdrojích a práci s citacemi a správu seznamů literatury jsou určeny všem studentům i zaměstnancům FF UK. Zájemci si mohou vybrat ze čtyř dostupných termínů.
 • 12. 2. 2021
  Přístup k digitalizovaným fondům NDK-COVID prodloužen do 30. června
  Neomezený přístup k digitalizovaným fondům Národní knihovny ČR a dalších institucí byl studentům, pedagogům a vědeckým pracovníkům nově prodloužen do konce června.

Elektronické informační zdroje

úplný seznam aktuálně přístupných databází pro FF UK

EIZ: Kde je hledat?

Centrální vyhledávač UKAŽ (ukaz.cuni.cz)

UKAŽ („centrální vyhledávač Univerzity Karlovy od A do Ž“) umožňuje prohledávat současně tištěné, digitalizované a elektronické informační zdroje dostupné na Univerzitě Karlově. Z jednoho místa tak můžete snadno vyhledávat knihy, články, časopisy, vysokoškolské práce, konferenční materiály atd. potřebné ke studiu či vědecké práci. Více o UKAŽ naleznete zde.

UKAŽ kromě vyhledávání informačních zdrojů mj. umožňuje:

 • Zobrazit a prodloužit si své výpůjčky
 • Zadat si rezervaci (požadavek) na dokument (rozpůjčovaný / ze skladu)
 • Ukládat si vyhledané záznamy do Oblíbených
 • Vyexportovat si údaje o dokumentu do citačního manažeru nebo poslat na e-mail
 • Ověřit si dostupnost elektronického časopisu nebo knihy na UK

Návody pro práci s UKAŽ naleznete zde.


Portál elektronických zdrojů – PEZ (ezdroje.cuni.cz)

Na portálu elektronických zdrojů (PEZ) najdete přehled předplácených oborově specializovaných databází tříděných abecedy či dle fakult a oborů. Za pozornost stojí i doporučené volně dostupné zdroje (v režimu Open Access) a zkušební přístupy k vybraným databázím.

Jak se dostat z PEZ na licencované zdroje?

Rozlišují se dva způsoby přístupu k licencovaným (tj. předpláceným) zdrojům, které jsou v PEZ označené symbolem oranžového zamknutého zámku – : Přímý přístupvzdálený přístup.

 • Přímý přístup využijete, sedíte-li u počítače v rámci počítačové sítě UK (např. ve fakultních knihovnách, na katedře atp.)
 • Vzdálený přístup vám přijde vhod, sedíte-li mimo svou fakultu a UK. Tj. například doma, na koleji či v kavárně. Pro vzdálený přístup je potřeba přihlásit se zadáním svého přihlašovacího jména a hesla. Jsou to ty samé údaje, které použiváte při práci se Studijním informačním systémem (SIS).

K Open Access a volně dostupným zdrojům (označené v PEZ jako  ) nebudete potřebovat žádné přihlašování ani nic jiného.


Vyhledávač Google Scholar (scholar.google.com)

Velmi užitečným doplňkem k univerzitním nástrojům pro vyhledávání EIZ může být veřejně přístupný univerzální vyhledávač vědecké literatury. Scholar nabízí jednoduché a přehledné prostředí, které dobře znáte z vyhledávače Google. Velký podíl prohledávaných zdrojů nabízí přímý odkaz na plný text. Google Scholar lze navíc propojit s katalogy knihoven, které navštěvujete.


Kde hledat elektronické verze závěrečných prací?

K elektronickým verzím vysokoškolských kvalifikačních prací obhájených na UK se nejsnáze dostanete skrze Centrální vyhledávač UKAŽ (http://ukaz.cuni.cz) odkazem u záznamu práce. Kvalifikační práce můžete v UKAŽi hledat zadáním autora, názvu či klíčových slov do vyhledávacího pole a filtrováním výsledků pomocí filtru „Závěrečné práce“ na levé straně.

Pokud hledáte práce, které byly obhájené v nedávné době, můžete zkusit vyhledávat i přímo v Digitálním repozitáři UK na adrese: https://dspace.cuni.cz.


Nevíte si rady s EIZ? Přihlaste se na seminář!

Pokud si nejste jistí jak s EIZ pracovat, jak zdroje hledat a orientovat se v nich, můžete se přihlásit na některý z nabídky seminářů, které pro vás Knihovna FF UK pořádá. Na seminářích budete mít možnost zeptat se přímo na cokoliv, s čím si nevíte rady. Podívejte se na nabídku seminářů EIZ zde.


Máte další otázky na elektronické zdroje? Přečtěte si prosím často kladené dotazy a pokud v nich nenajdete odpověď na svou otázku, kontaktujte nás!

eiz@ff.cuni.cz