Online: konference, workshopy, webináře, kurzy

• U většiny zde uvedených kurzů se jedná o nabídku komerčního charakteru, studenti si tedy vše vyřizují přímo s pořádající institucí a musí počítat s poplatky (pokud není v podmínkách uvedeno jinak).
  • Postup uznávání online kurzů – v případě zájmu o některý z těchto kurzů konzultujte koordinátora zahraničních výjezdů na své domovské katedře či ústavu, abyste se ujistili, že Vám vybraný kurz bude uznán. Postup najdete zde.

Online Course Recognition Procedure
    – if you are interested in any of these courses, consult the study abroad coordinator at your home department or institute to ensure the course you have chosen will be recognized. The recognition procedure can be find here.

Universität Hamburg – Transcultural Awareness Training – Virtual Training for Students at Universität Hamburg and Its Partner Universities Worldwide (in English language, together with German and international students).

What will you need to join?

• A stable internet connection (not from a smartphone, preferably)
  • Willingness to participate with your camera turned on
  • Strong English skills for active participation in discussions

When: 26. & 27. April 2024, Fri & Sat 12:00-17:30 local time Hamburg (CET)

The training is free of charge and students will receive a certificate afterwards. The Zoom links will be sent to all registered participants on the day of the events by e-mail.

To apply for the training, students must register on this website. Registrations will be accepted on “first come, first served” basis.

Partnerské 4EU+ univerzity (Heidelberg Universität, Université Paris-Panthéon-Assas, Sorbonne Université, Københavns Universitet, Université de Genève, Università degli Studi di Milano a Uniwersytet Warszawski) nabízejí na každý semestr různé online kurzy, jejich aktualizovaný přehled najdete na 4EU+ Student Portal. Pro přihlášení rozklikněte konkrétní kurz a řiďte se pokyny partnerské univerzity.

The 4EU+ partner universities (Heidelberg Universität, Université Paris-Panthéon-Assas, Sorbonne Université, Københavns Universitet, Université de Genève, Università degli Studi di Milano and Uniwersytet Warszawski) offer different online courses each semester, an updated list of which can be found on the 4EU+ Student Portal. To apply, click on a specific course and follow the partner university’s instructions.

Vybrané kurzy / Selected courses:

Inclusive Teaching – Strategies for embracing the diverse backgrounds and identities of our students – a Coffee Talk hosted by Sorbonne University

• 24 June 2024
  • Online – approx. 2h
  • Today’s education system has a diverse student population with various learning styles, disabilities,
    cultural backgrounds, genders, and social classes. This diversity presents challenges as well as
    opportunities to enrich the educational experience. This session provides the foundations for an
    inclusive educational environment where every student feels valued, understood and supported.
  • Educators, administrators, students and stakeholders from all levels of the academic community are invited.
  • Contacts: Vassiliki Michou vassiliki.michou@sorbonne-universite.fr or Sani Gurdial sani.gurdial@sorbonne-universite.fr

Universidade Federal Fluminense, Brazil – Portuguese for Foreigners oline courses. Free of cost for students from partner institutions, i. e. Faculty of Arts (max two per semester). The interetsed student must select the option in the enrollment form.

Massive open online courses– for CU students and employees.

• EuropeanCitizenship – Development, Scope, and Challenges
  • Data Literacy – What is it and Why Does it Matter?

Deadline: continuously

Zahraniční oddělení