Archiv

Týden humanitních věd představí aktuální výzkumy a novinky v humanitních a společenskovědních oborech

Poznejte odborníky z praxe a výzkumu v humanitních vědách, rozvíjejte své dovednosti ve workshopech a debatách a objevujte novinky v humanitních a společenskovědních oborech během Týdne humanitních věd, který se koná poprvé na všech 11 filozofických a humanitních fakultách po celé ČR od 13. do 17. listopadu 2023.

Čeští egyptologové si v Abúsíru připsali další objev. Nalezli Džehutiemhatovu hrobku

Expedice Českého egyptologického ústavu FF UK v dubnu a květnu 2023 uskutečnila v egyptském Abúsíru další část terénního výzkumu šachtových hrobek z poloviny 1. tisíciletí př. Kr. Právě zde archeologický tým objevil hrobku dosud neznámého hodnostáře z doby perské invaze do Egypta.

Zástupci Univerzity Karlovy a Pražského jara uzavřeli Memorandum o vzájemné podpoře a spolupráci

Ve středu 4. 10. 2023 podepsali rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, děkanka Filozofické fakulty UK Eva Lehečková a ředitel Pražského jara Pavel Trojan Memorandum o vzájemné podpoře a spolupráci. Tím do budoucna usnadnili přípravu a realizaci konkrétních projektů nejen v oblasti popularizace vědy a vzdělávání.

Na FF UK vznikne Ústav etnologie a středoevropských a balkánských studií

Od 1. 10. 2023 dochází ke splynutí Ústavu etnologie (ÚETN), Katedry středoevropských studií (KSES) a Katedry jihoslovanských a balkanistických studií (KJBS) do Ústavu etnologie a středoevropských a balkánských studií (ÚESEBS).

Akreditovanou učitelskou kvalifikaci nabízejí také odborné fakulty UK

Vedení tří fakult Univerzity Karlovy, Filozofické, Matematicko-fyzikální a Přírodovědecké, považují za svou povinnost upozornit na obsahovou nepřesnost ve zprávě, kterou vydala ČTK 20. 4. 2020 s titulkem „Výbor doporučil hlasovat pro zpřístupnění učitelství nepedagogům“.

Před sto lety oficiálně ukončila první světovou válku. Výročí podpisu Versailleské mírové smlouvy si historici připomenou na mezinárodní konferenci

Vědeckou konferenci s názvem „The Frustrated Peace? The Versailles Treaty and its Political, Social and Economic Impact on Europe“ pořádá Ústav světových dějin FF UK a Historický ústav AV ČR ve dnech 26. a 27. září v Černínském paláci. Jejím cílem bude představit nové pohledy na význam smlouvy, která měla zásadní vliv na poválečné uspořádání Evropy a světa.

Na Filozofické fakultě UK začíná jedinečný mezinárodní projekt zaměřený na téma migrace a modernity

Univerzita Karlova je připravila společně se čtyřmi dalšími prestižními evropskými univerzitami – Universidade do Porto, Freie Universität Berlin, Université Paul-Valéry Montpellier 3 a University of Kent.

Český egyptologický ústav FF UK bude udělovat ochrannou známku Prověřeno v poušti

Novou ochrannou známku budou moci získat výrobky a technologie, které obstojí v extrémních podmínkách české archeologické koncese v egyptském Abúsíru a expedic v Súdánu.

Stanovisko rektora Tomáše Zimy k rozhodnutí EK UK ze dne 21. 2. 2019

Usnesení Vědecké rady FF UK ve věci plagiátorství prof. Martina Kováře

Vědecká rada Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se plně ztotožňuje se stanoviskem Etické komise FF UK ve věci plagiátorství prof. Martina Kováře. Vědecká rada FF UK děkuje Etické komisi FF UK za profesionálně odvedenou práci.