Mezinárodní den archeologie nabídl besedu s Jiřím Bartoškou, vystoupení Maorů a aktivity pro všechny generace

Mezinárodní den archeologie letos připadl na sobotu 21. října: Česká republika se k této celosvětové události připojila počtvrté. Nyní patří k zemím, které v tento den nabízejí největší počet různě rozsáhlých akcí pro veřejnost.

Ústav pro archeologii, Ústav pro klasickou archeologii, Český egyptologický ústav a letos také Ústav etnologie a Ústav Blízkého východu a Afriky FF UK opět využily nádvorních prostor Karolina. Letos zde mohli návštěvníci kromě devatenácti tematických stánků navštívit také další „otevřená“ stanoviště. Do programu přibyly atraktivní aktivity jako např. ukázka štípání kamene, výroba pazourkové dýky nebo ukázka kovářské práce s použitím malé přenosné výhně.

Rozhovor s doc. Miroslavem Popelkou, ředitelem Ústavu pro archeologii FF UK, ve Studiu 6 České televize.

Rozhovor s doc. Miroslavem Popelkou, ředitelem Ústavu pro archeologii FF UK, ve Studiu 6 České televize.

O náležitý zvukový doprovod se postaralo hudební seskupení Altsteinzeitliche Knochenklangbilder: vybaveni bubínky, chrastítky nebo jen klacíky a oděni jako lidé pravěku opustili hudebníci v průběhu dne nádvoří a vyšli do Celetné ulice, kde okamžitě upoutali pozornost procházejících. Tyto a mnohé další ukázky přilákaly na akci mnoho návštěvníků, jejich počet odhadují organizátoři na 1500. K vysoké účasti přispělo jistě i počasí, které bylo navzdory předpovědi příznivé.

Letos bylo pro návštěvníky přichystáno i jedno velké překvapení: hodinová beseda s hercem Jiřím Bartoškou, který ztvárnil roli lovce Sokola v trilogii natočené podle románů Eduarda Štorcha. Od jejího uvedení do kin uplynulo letos 40 let. Jiří Bartoška vyprávěl nejen o těchto snímcích, ale podělil se i o zážitky ze svého plodného hereckého života. Na konci besedy se ve Studentském klubu Celetná objevilo ještě pět Maorů s patřičným tetováním a v domorodém oděvu, kteří zazpívali domorodou píseň a uvedli v úžas celé shromáždění, když začali zpívat českou státní hymnu, k níž se všichni vestoje připojili.

Přednášky, workshopy, besedy a aktivity pořádané Filozofickou fakultou UK k Mezinárodnímu dni archeologie se stávají tradiční akcí, jejímž hlavním smyslem je představit veřejnosti nejen výsledky práce archeologických pracovišť, ale také návštěvníkům umožňují zkusit si vlastníma rukama činnosti, které tvořily denní program našich předků v pravěku a středověku.