Přály bychom si, aby bylo běžnější o traumatech z porodu mluvit, říkají finalistky soutěže Map the System

Interdisciplinární tým za prezentaci svého tématu „Trauma a porod v České republice“ obdržel ocenění za vysoce hodnocený projekt v globálním finále soutěže Map the System na University of Oxford. Na projektu spolupracovaly studentky z FF UK Barbora Mudrová (sociální práce) a Johana Haldová (sociologie) s kolegyněmi z Přírodovědecké fakulty UK a Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. O zkušenostech s prestižní mezinárodní soutěží, s přípravou v rámci stejnojmenného kurzu Centra pro přenos poznatků a technologií UK (CPPT UK) a svých dalších plánech mluví studentky v rozhovoru.

Proč jste si jako téma své analýzy zvolily právě trauma z porodu?

Konkrétní téma vznikalo postupně až po našem vstupu do kurzu Centra pro přenos poznatků a technologií UK. Kombinuje oblasti, které nás jako tým zajímaly, protože jsme se chtěly věnovat nějakému tématu spojenému se ženami. Zároveň se nám líbilo, že se v něm dostáváme do sféry zdravotnictví, politiky, vzdělávání, kultury a dalších. Po krátké úvodní rešerši bylo jasné, že nás zajímá natolik, abychom se mu věnovaly po celý rok. K týmu se následně připojila porodní asistentka Ema Dvořáková z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, která byla naším pojítkem s realitou. Při výběru tématu ale samozřejmě také hrálo roli, kolik příběhů z porodních sálů jsme kolem sebe slyšely a že jsme s tématem nějakým způsobem, minimálně zprostředkovaně, všechny přišly do kontaktu.

S týmem jste se přes české univerzitní kolo dostaly až do světového finále v Oxfordu. Jak vám k tomu pomohl kurz CPPT UK, který na tuto soutěž připravuje? Doporučily byste ho i ostatním?

Kurz určitě doporučujeme. Samy jsme neměly při zápisu do předmětu žádné soutěžní ambice, zkrátka jsme se chtěly naučit novým způsobům přemýšlení nad komplexními tématy a setkávat se s lidmi se stejným nastavením. Kurz byl navržen tak, aby nás co nejlépe podpořil v úspěšné cestě soutěží a připravil nás na vypracování všech částí našeho projektu, a to skrze blokové workshopy. Nevěnovali jsme se jen systémovému myšlení, ale také třeba prezentačním dovednostem. Vše na sebe navíc chronologicky navazovalo tak, aby se nám průběžně projekt dobře tvořil a odpovídalo to časovému plánu soutěže. Skvělé bylo, že jsme se také seznámily s tématy projektů ostatních týmů, mohli jsme se všichni navzájem učit a inspirovat se od ostatních.

Pomohla práce na projektu i vašemu studiu? Zabýváte se tématem například ve svých závěrečných pracích?

Jak již bylo řečeno, jedna členka týmu, Ema, je porodní asistentka a tématu se tak bude v profesním životě dále věnovat. I my ostatní ale stále přemýšlíme, kudy bychom se k němu mohly v budoucnu vrátit. Johance Kužílkové a Barboře Mudrové práce na projektu pomohla s výběrem magisterského studia. Zda se však naše závěrečné práce budou ubírat tímto směrem, zatím říct nedovedeme. Určitě ale zůstaneme v kontaktu s CPPT UK i spolu navzájem a uvidíme, co se nám ještě společně podaří vymyslet.

Na tématu dále spolupracujete s mezinárodní organizací Ashoka. Na čem aktuálně pracujete a jaké jsou plány do budoucna?

Náš mentor Rado Pittner z Ashoky nás propojil s aktérkami dlouhodobě působícími v této oblasti, s nimiž začínáme navazovat spolupráci. V současné chvíli domlouváme možné podoby další spolupráce i přesný obsah a financování projektů. Naše textové výstupy jsou nicméně již používány vícero organizacemi působícími v této oblasti a máme radost, že mohou sloužit ve snaze o dosažení pozitivních změn v českém porodnictví.

Napadají vás ještě nějaké další způsoby, jak by se dalo zvýšit povědomí o traumatech z porodu?

Přály bychom si, aby bylo běžnější o tématu mluvit nejen mezi ženami, ale i muži a obecně v celé společnosti, včetně té odborné. Také aby problém nebyl bagatelizován ani záměrně zneviditelňován. Bylo by skvělé, kdyby se rozvíjely možnosti podpory pro ženy, muže, i celé rodiny zasažené touto zkušeností a také kdyby bylo trauma z porodu více vědecky zkoumáno. Doufáme, že jsme alespoň někomu rozšířily povědomí o existenci této problematiky a napomohly lepší orientaci v ní. Povědomí je nicméně jedna věc, pozitivní změny v oblasti porodnictví jsou věc druhá. K tomu je potřeba především multidisciplinární spolupráce a vzájemné naslouchání mezi zúčastněnými stranami.

Bc. Barbora Mudrová vystudovala sociální práci na FF UK. Nyní studuje magisterské studium psychologie na Fakultě humanitních studií UK. Věnuje se vzdělávání v oblasti sexuality a sexuálního náslí v organizaci Konsent, zajímá se o výzkum v psychologii.

Bc. Johana Haldová studuje sociologii na FF UK. Pracuje v oblasti evaluace veřejných a sociálních služeb.

Bc. Johana Kužílková, vystudovala biologii na Přírodovědecké fakultě UK. Věnuje se pořádání různých kulturních akcí a zajímá se o občanské iniciativy.

Bc. Ema Dvořáková studovala porodní asistenci na Fakultě zdravotnických studií v Pardubicích a u mnoha porodů již přímo asistovala.

Skoll Centre for Social Entrepreneurship, pořadatel prestižní mezinárodní soutěže Map the System, se rozhodlo pro letošní akademický rok 2023/24 soutěž neotevírat. V rámci této strategické pauzy pak plánuje zhodnotit dosavadní fungování soutěže a jeho potenciál do budoucna s cílem nabídnout pro dnešní dobu a současné potřeby studentů i školitelů upravený Map the System opět v roce 2025. Univerzita Karlova i nadále zůstává partnerem sítě Map the System a téma systémového myšlení přinesla studentům i v akademickém roce 2023/24. Více informací naleznete zde.

Michal Otáhal