Na Filozofické fakultě UK se konalo fakultní kolo soutěže Student a věda – Lingvistika 2024

Ve středu 24. dubna 2024 se uskutečnilo v pořadí již sedmé fakultní kolo soutěže Student a věda – Lingvistika pořádané Ústavem českého jazyka a teorie komunikace FF UK. Porota nominovala studenty umístěné na prvním, druhém a třetím místě k účasti v celostátním kole soutěže. Nad soutěží již tradičně převzala záštitu děkanka FF UK dr. Eva Lehečková, která ji také zahájila.

V letošním fakultním kole se na prvním místě umístil Tomáš Savčenko, student 3. ročníku magisterského studia oboru Anglický jazyk – Obecná lingvistika s prací na téma „The Influence of Semantic Network Structure of English on Word Processing“. Na druhé pozici se umístila Marie Hedvíková z 1. ročníku magisterského studia oboru Český jazyk a literatura s prací „‚A oni nepoznali slova toho a bylo jest zakryto před nimi.‘ Ústup préteritálního auxiliáru ve starších českých biblích“. Třetí místo obsadila Michaela Chodounská, studentka 3. ročníku bakalářského studia oboru Český jazyk a literatura – Obecná lingvistika s prací „Částice náhodou ve vztahu k interpretaci direktivních mluvních aktů v češtině“. Všichni tři postupují do celostátního kola pod názvem Studentská věda při 25. mezinárodním setkání Mladých lingvistů, které se koná v pondělí 6. května 2024 na Univerzitě Palackého v Olomouci.

K účasti se přihlásilo celkem pět studentů různých filologických oborů bakalářského i magisterského studia. Soutěžní práce hodnotila odborná komise složená z představitelů lingvistických a filologických oborů: dr. Robert Dittmann za Ústavu českého jazyka a teorie komunikace FF UK, doc. Radka Mudrochová z Ústavu románských studií FF UK, dr. Gabriela Brůhová z Ústavu anglického jazyka a didaktiky FF UK, doc. Irena Vaňková a dr. Svatava Škodová z Ústavu bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících FF UK. Porota hodnotila písemnou podobu práce a její prezentaci v PowerPointu včetně reakcí soutěžících v následné diskuzi. V celostátním kole jsou soutěžící hodnoceni stejným způsobem.

Bližší informace o soutěži, texty soutěžních prací i výsledky fakultního kola jsou uvedeny na webu soutěže.