Filozofická fakulta UK zve na prezentaci nejnovější knihy Sergeje Medveděva o ruské válce v Ukrajině

Akademik působící na Ústavu východoevropských studií FF UK uvede svou nově vydanou publikaci A War Made in Russia (Polity Press, Cambridge) 16. listopadu 2023 v 17:00 v aule (P131). Po přednášce bude následovat veřejná diskuze.

Sergej Medveděv ve své publikaci tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin válku nevyvolal z osobního rozmaru nebo obsese, ale je spíše vyvrcholením dvou desetiletí autoritářské degradace, postimperiální zatrpklosti a celé ruské imperiální historie. Tyto podmínky se staly důvodem, proč Rusko tuto válku přijalo a normalizovalo, učinilo z ní každodenní rutinu a zdá se, že je připraveno ji bojovat po další léta.

Diskuze se následně bude věnovat třem otázkám:

• Jak stabilní je současný pro-válečný konsensus mezi ruskými elitami a společností a jak dlouho může ruská ekonomika tuto válku vydržet?
  • Jaká jsou možná vyústění této války a co znamenají pro budoucnost Ruska a Ukrajiny?
  • Může tato válka vést ke třetí světové válce – nebo už v ní jsme?

Sergej Medveděv, Ph.D., je afiliovaným členem akademické obce FF UK a aktuálně působí na Ústavu východoevropských studií FF UK. V letech 2004–2020 působil na Vysoké škole ekonomiky v Moskvě. Je absolventem Moskevské státní univerzity a Kolumbijské univerzity a vystřídal výzkumné a akademické pozice v Rusku, Německu, Itálii a Finsku. Je autorem několika knih, včetně titulu Návrat ruského Leviathana (v originále Return of the Russian Leviathan), za kterou v roce 2020 získal ocenění Pushkin House Book Prize.