Cyklus přednášek Ukrajinský podzim na FF UK se zaměří na dějiny, kulturu a současnost Ukrajiny

Série přednášek, workshopů a kulatých stolů má za cíl diskutovat aktuální otázky v souvislosti se současným děním v Ukrajině a obecně ve východní Evropě. Akce probíhá v hlavní budově FF UK do 13. prosince 2023.

V rámci Ukrajinského podzimu na FF UK vystoupí přední odborníci z Oxfordské univerzity, Lundské univerzity, kolegové z univerzit na Ukrajině, v Polsku a na Slovensku. Zaměří se na perspektivy budoucích řešení palčivých problémů na Ukrajině a východní Evropě, které v dnešní době zaměstnávají vědce, politiky, humanitární a neziskové organizace a obecně společnost na celém světě.

Akci spoluorganizuje Ústav východoevropských studií FF UK (ÚVES), Centrum strategických regionů FF UK (CSR) a Akademické centrum Borise Němcova pro výzkum Ruska na FF UK (ACBN).

Studenti ÚVES si přednášky mohou zapsat jako „Přednášku hostujících profesorů“.

22. listopadu

14:10–15:40 doc. Tomáš Sniegoň (University of Lund): „Putinovo Rusko a jeho útok na Ukrajinu – cesty do katastrofy“ (v češtině)
místnost P200, přednášku organizuje ÚVES a CSR

Doc. Sniegoň bude diskutovat méně známé aspekty příčin Putinova útoku na Ukrajinu jako cesty jeho vlastní sebezáchovy.

24. listopadu

12:30–14:00 prof. Agnieszka Matusiak (University of Wroclaw): „Ukrainian Theater and Drama after February 24, 2022“ (v angličtině)
místnost P313, přednášku organizuje ÚVES a CSR

28. listopadu

14:10–15:40 doc. Tomáš Sniegoň (University of Lund): „Původ a vznik disidentského hnutí v SSSR“ (v češtině)
místnost P325

15:50–17:20 Kateryna Marina (Oxford School of Global and Area Studies, University of Oxford): „Cross-regional comparison of women’s political participation in Ukraine and Tunisia“ (v angličtině)
místnost P325, přednášku organizuje ÚVES a CSR s podporou Nadace Sekyra Foundation

29. listopadu

12:30–14:00 doc. Tomáš Sniegoň (University of Lund): „Ruská pravoslavná církev a paměť zločinů komunismu v postsovětském Rusku“ (v češtině)
místnost P315a – maximálně 15 účastníků

17:30–19:00 prof. Michal Šmigeľ (Filozofická fakulta Univerzity Mateje Bela, Banská Bystrica): „Priesečníky ukrajinských a česko-slovenských dejín 20. storočia v historickej pamäti a historiografii“ (ve slovenštině)
místnost P301, přednášku organizuje ÚVES a CSR s podporou Nadace Sekyra Foundation

Prof. Šmigeľ na jedné straně načrtne, jak ukrajinské události ovlivňovaly československé dějiny (ukrajinská emigrace v meziválečné Československé republice, působení 14. haličské divize během Slovenského národního povstání, anexe Podkarpatské Ukrajiny, nájezdy Ukrajinské povstalecké armády do Československa), a na druhé straně popíše volyňské Čechy na Ukrajině a přesídlení Rusínů na Ukrajinu v roce 1947 a jejich reemigraci v 60. letech. Také se podívá na to, jaký (povětšinou negativní) obraz se o Ukrajincích a Ukrajině vytvářel v české a slovenské společnosti (v historických pamětech / historiografiích), proč je v současnosti postoj k Ukrajině v časti společnosti (zejména na Slovensku) negativní a jak se s tím dá naložit.

6. prosince

14:10–15:40 dr. Andrij Kohut (ředitel ukrajinského Archivu bezpečnostní služby SBU): «Від поштових щурів до операції „Фарисеї“: що розповідають архіви КҐБ про Голодомор» / „Od poštovních krys až po operaci ‚Farizejové‘: co archivy KGB vypráví o Holodomoru“ (přednáška bude překládána z ukrajinštiny do češtiny)
místnost P200, přednášku organizuje ÚVES a CSR s podporou Nadace Sekyra Foundation

Seznam hostů se může ještě rozšiřovat. Pro aktuální informace sledujte tuto aktualitu nebo webové stránky Ústavu východoevropských studií FF UK.