Katedra pedagogiky FF UK vypisuje dva kurzy Učitelství pro střední školy

V rámci kurzů celoživotního vzdělávání můžete získat učitelskou kvalifikaci pro střední školy a pro druhý stupeň základních škol. V jedné formě kurzu (USŠ) se jedná o obory, které mají na FF UK i variantu učitelského programu. Druhá forma kurzu (USŠ – společenské, ekonomické a právní vědy) je určena pro absolventy nejrůznějších společenskovědních, ekonomických a právních oborů.

Vzdělávací programy nabízí aktivním učitelům s uceleným oborovým vzděláním rozšíření nebo prohloubení kvalifikace o relevantní pedagogicko-psychologické a oborově didaktické znalosti a dovednosti. Koncepce přípravy učitele v tomto vzdělávacím programu vychází ze současných potřeb vzdělávací praxe, kdy je akcent kladen na přípravu pedagogicko-psychologickou a oborově didaktickou. Základní a obtížné části jsou frekventantům zprostředkovány v přímé výuce (přednášky, cvičení, výcvik, praxe). Vědomosti frekventanti získávají částečně samostatně na základě studia doporučené literatury. Nutnou součástí této formy profesní přípravy je i výcvik příslušných profesních dovedností (pedagogicko-psychologických, didakticko-praktických a metodických). Důležitou součástí kurzu jsou reflektované propedeutické a oborové praxe.

Studium probíhá prezenční formou doplněnou samostudiem důležitých poznatků. Oba kurzy jsou vyučovány v rozsahu 250 vyučovacích hodin během čtyř semestrů, začnou v listopadu 2023 a skončí v letním semestru 2025. Kurzy se budou konat na odborných pracovištích Katedry pedagogiky FF UK a Katedry psychologie FF UK a další prostorech v budovách FF UK v Praze 1 (Celetná 20, nám. Jana Palacha 2). Všechny učebny jsou vybaveny multimediální technikou, která plně odpovídá požadavkům na vzdělávání na VŠ. Kurzy probíhají v delších blocích, většinou v páteční odpoledne – podvečery.

Otevírají se následující dva kurzy:

Učitelství pro střední školy

Kurz je vhodný pro uchazeče s ukončeným vysokoškolským magisterským studiem na těchto oborech:

• Anglistika a anglofonní literatura
  • Česká literatura a literární vědy
  • Český jazyk a teorie komunikace
  • Filozofie a religionistika
  • Germánská studia
  • Historie
  • Hudební věda
  • Románská studia
  • Řecká a latinská studia
  • Pedagogika
  • Psychologie
  • Sociologie

Bližší informace o kurzu naleznete zde.

Učitelství pro střední školy – společenské, ekonomické a právní vědy

Kurz je vhodný pro uchazeče, kteří neměli příležitost ve svém předchozím oborovém studiu získat pedagogicko-psychologické základy učitelství, ale v současné době vykonávají nebo chtějí vykonávat profesi učitele a mají ukončené magisterské vzdělání ve společenskovědních, ekonomických či právnických programech.

Bližší informace o kurzu naleznete zde.