Studenti a pracovníci Ústavu pro archeologii FF UK uspěli v prestižní soutěži o Cenu Jana Rulfa

Archeologický ústav AV ČR slavnostně předal 29. června 2023 ocenění pro nejlepší práce v oboru archeologie. V kategorii magisterských a bakalářských prací obdrželi ocenění dva studenti archeologie a v hlavní kategorii publikovaných a doktorských prací se na 3. místě umístila postdoktorandka a výzkumná pracovnice Ústavu pro archeologii FF UK Mária Vargha.

V kategorii magisterských a bakalářských prací se na druhém místě umístil doktorand archeologie Daniel Pilař za magisterskou práci „Neolitické objekty. Analýza formativních procesů na sídlišti LnK v Bylanech“ a na třetím místě student Archeologie pravěku a středověku Samuel Kertés za bakalářskou práci „Analýza stravy bojovnických hrobov doby laténskej na základe stabilních izotopov uhlíka a dusíka (δ13C, δ15N)“.

Dr. Mária Vargha se umístila na třetím místě hlavní kategorie za svou monografii Modelling Christianisation. A Geospatial Analysis of the Archaeological Data on the Rural Church Network of Hungary in the 11th – 12th Centuries (Archaeopress, Oxford), která přináší nové poznatky o christianizaci Uherského království, a to na základě inovativních metodických přístupů a hromadného zpracování archeologických, stavebně-historických a písemných dat.

Cena Jana Rulfa je udělována Archeologickým ústavem AV ČR Praha již od roku 1999 a podporuje české i zahraniční studenty a mladé začínající vědecké pracovníky v archeologii a jí příbuzných oborech. Soutěž umožňuje začínajícím odborníkům upozornit na své práce, řešená témata a nové přístupy k jejich řešení.

Přehled všech vítězů soutěže naleznete zde.

Foto: Archeologický ústav AV ČR