Máte nápad na vzdělávací expozici? Přihlaste se do soutěže Didaktikonu

Univerzita Karlova v rámci projektu Hyb4City ve spolupráci s Odborem vnějších vztahů RUK vyhlašuje 2. ročník soutěže na inovaci a realizaci části interaktivní popularizační vědecké expozice navázané na vzdělávací aktivity v centru Didaktikon. Přihlásit se můžete do 31. července 2023.

Máte nápad, jak svůj výzkum představit studentům středních a základních škol? Chcete vytvořit exponát, díky kterému studenti lépe pochopí váš obor? Hlavním cílem soutěže je podpořit projekty, které přinesou nejrůznější demonstrační exponáty a experimenty v podobě modelů, videoprojekcí, virtuální reality, her, naučných panelů, mobilních aplikací a na ně navazujících dalších didaktických aktivit, například popularizačních přednášek, workshopů a aktivních dílen.

Ideový obsah, společenská výzva nebo apel, které mají být exponátem zprostředkovány, nejsou tematicky ohraničeny. Exponát by měl:

• vycházet ze společensky stěžejního tématu nebo směrovat k inovativnímu didaktickému představení tématu, které má potenciál zaujmout zájmové různorodé skupiny žáku či veřejnost,
  • exponát by měl být autonomní – cílové skupiny z řad žáků, studentů či veřejnosti jej budou moci ovládat bez obsluhy nebo průvodce.

Vybraným projektům se poskytne finanční podpora na jejich realizaci. Celková alokace na tuto výzvu činí maximálně 500 000 Kč vč. DPH. Maximální podpora na jeden nový projekt je 150 000 Kč vč. DPH. Maximální podpora na inovace jednoho stávajícího projektu je 50 000 Kč vč. DPH.

Více informací a kompletní znění soutěže. Návrh na projekt je nutné podat elektronicky do 31. 7. 2023 (včetně) na adresu manažerky vzdělávacího centra Didaktikon v rámci Hyb4City dr. Terezy Martinkové Bártlové, e-mail: didaktikon@cuni.cz.

Vzdělávací centrum Didaktikon vzniklo v rámci spolupráce mezi UK a Kampusem Hybernská z.ú. Jedná se o místo určené k experimentování a učení se hrou. Hlavním cílem Didaktikonu je vzdělávat heuristickou metodou, tedy metodou řízeného objevování. Centrum Didaktikon je unikátní v tom, že na jednom místě sdružuje celou škálu oborů UK. Svým charakterem je centrum mezioborové.