Do českého finále prestižní oxfordské soutěže Map the System postoupili studenti z FF UK

Finále druhého ročníku soutěže se uskuteční v pondělí 25. dubna 2023 od 16:00 v Kampusu Hybernská a online. V rámci večera představí soutěžní týmy velmi aktuální společenská a environmentální témata, která zpracovávaly, a proběhne diskuse s publikem. Ve třech z pěti týmů jsou studenti z FF UK, ten vítězný bude reprezentovat Univerzitu Karlovu na mezinárodní úrovni.

Za Filozofickou fakultu postoupili týmy, které řešily následující otázky:

Nárůst obezity v ČR

Členové týmu: Vendula Kamlerová (studentka andragogiky a personálního řízení na FF UK), Barbora Bryndová (PřF UK), Andrea Rychnová (PřF UK), Anežka Hálová (ETF UK), MUDr. Eliška Selinger (3.LF UK)

Obezita je jedním z nejrozšířenějších civilizačních onemocnění nejen v České republice ale i ve světě. Množství pohybu neodpovídající kalorickému příjmu, třeba v důsledku sedavého zaměstnání, je jen jeden z aspektů, které přispívají k stoupajícímu počtu lidí s obezitou. Druhým, možná ještě významnějším faktorem, je nevyvážená strava s nadbytkem energie, cukru a nasycených tuků, často i kvůli konzumaci velkého množství vysoce průmyslově zpracovaných potravin. Zmapováním systému obezity v české společnosti se tým snaží poukázat na možnou vzrůstající zátěž zdravotního systému a identifikovat možné cesty ke zlepšení zdravotního stavu celé populace.

Trauma a porod

Členové týmu: Johana Němečková (studentka sociologie na FF UK), Barbora Mudrová (studentka sociální práce na FF UK), Johana Kužílková (PřF UK), Ema Dvořáková (FZS UPCE)

České porodnictví vykazuje v celosvětovém měřítku velmi dobré výsledky. Zároveň až třetina žen popisuje svou zkušenost z porodu jako traumatizující. V českém kontextu téma porodu vyvolává silné emoce a polarizovanou debatu. Cílem práce týmu je zmapovat oblast péče během porodu a v období s ním bezprostředně spojeném. Mezi zkoumaná témata patří medikalizace, autority, viny, nerovnoměrné péče, institucionální násilí a eliminace rizik.

Stagnace eurointegrace Albánie

Dmytro Erdeli (doktorand historie na FF UK)

Cílem projektu je analýza vztahů dvou nerovnocenných politicko-společenských systémů, Albánie a Evropské unie, s důrazem na problematiku vstupu Albánie do Evropské unie. Především rozebírá charakteristiku albánské společnosti a politické reprezentace jako iniciativní strany. Zadruhé analyzuje základní strukturu a motivace Evropské unie jako přijímající strany. Výsledkem je střetnutí těchto dvou systémů v otázce integrace, a to ve všech aspektech: v politických, sociálně-ekonomických a kulturních. Projekt se snaží řešit příčiny a důsledky stagnace daného procesu za využití historického kontextu.

Kompletní program akce a informace o týmech a tématech najdete na webu mapthesystem.cuni.cz.

Soutěž Map the System pořádá Skoll Centre for Social Entrepreneurship na Oxfordské univerzitě a účastní se jí týmy z více než 60 univerzit po celém světě. Hlavním tématem je systémové myšlení a jeho aplikace při řešení výzev současného světa. Soutěžní týmy pomocí nástrojů systémového myšlení odhalují příčiny a důsledky společenských nebo environmentálních výzev a mapují systémy – tedy nastavení společnosti, ekonomiky, politiky apod. – jejichž chování napomáhá vzniku daných problémů. Více se můžete dozvědět na webu soutěže.