Státní závěrečné zkoušky

KONTAKT

STUDIJNÍ ODDĚLENÍ

statnice@ff.cuni.cz

tel. +420 221 619 324

nám. Jana Palacha 2
116 38 Praha 1

1.patro, místnost 126

Státní závěrečné zkoušky

Státní závěrečná zkouška (SZK) je oficiálním ukončením studia. Skládá se z těchto částí:

  1. obhajoba bakalářské či diplomové práce,
  2. oborová část, která se skládá z jedné nebo více zkoušek, přičemž každá zkouška se může dále skládat z jednotlivých tematických okruhů. U magisterských učitelských studijních programů je navíc samostatnou částí SZK zkouška z pedagogiky a psychologie.
  3. Každý studijní program má strukturu SZK popsanou ve svém studijním plánu. U většiny studijních programů lze jednotlivé části SZK konat v libovolném pořadí, u studijních programů, jež jsou uvedeny v příloze č. 2 Pravidel pro organizaci studia na FF UK, se jako první část SZK koná obhajoba bakalářské či diplomové práce.

Předpokladem pro konání části SZK je úspěšné proběhnutí kontroly splnění studijních povinností před SZK, při níž je sledováno:

  1. absolvování povinných a povinně volitelných předmětů, které pro konání této části SZK stanoví studijní plán daného studijního programu (tj. u samostatného studia všech povinných a povinně volitelných předmětů plného studijního plánu, u sdruženého studia pak všech povinných a povinně volitelných předmětů studijního programu maior nebo minor),
  2. získání minimálního počtu kreditů stanovených pro tuto část SZK studijním plánem (tj. u samostatného bakalářského studia min. 180 kreditů, u samostatného magisterského studia min. 120 kreditů, u sdruženého bakalářského studia min. 90 kreditů, u sdruženého magisterského studia min. 60 kreditů).

SZK jsou upraveny Studijním a zkušebním řádem UK (zejm. čl. 9), OR č. 24/2023 Veřejná kontrola písemné části státní zkouškyPravidly pro organizaci studia na FF UK (zejm. čl. 11, 19).

SZK probíhají v termínech stanovených harmonogramem akademického roku a průběh a vyhlášení výsledků SZK nebo jejích částí jsou veřejné. Studující se k SZK – v termínech stanovených harmonogramem akademického roku – přihlašují prostřednictvím SIS (manuál1 a/nebo manuál2).

Ke každé části SZK se lze přihlásit nejvýše třikrát. Termín, z něhož se studující řádně omluvil, se do tohoto počtu nezapočítává. Termíny musí být vypsány tak, aby tím nebylo dotčeno právo studujícího na řádný a dva opravné termíny SZK nebo její části. Druhého opravného termínu SZK se účastní proděkan fakulty nebo jiná osoba pověřená děkanem fakulty; tato osoba není členem komise a účastní se veřejné i neveřejné části státní zkoušky.

PŘIHLAŠOVÁNÍ K SZKKONTROLA SPLNĚNÍ STUDIJNÍCH POVINNOSTÍ PŘED SZKPOZVÁNKA NA SZKŽÁDOST O DISTANČNÍ ÚČAST NA SZKPRŮBĚH SZKOMLUVA ZE SZK
  • K jednotlivým částem SZK se studující přihlašují elektronicky prostřednictvím SIS (viz manuál1 a/nebo manuál2).
  • Studující mezifakultního studia a osoby s přerušeným studiem se k částem SZK nepřihlašují prostřednictvím SIS, ale doručením Mimořádné přihlášky k SZK (ke stažení zde) na podatelnu FF UK.
  • Na FF UK je vždy odlišný termín pro přihlášení k SZK a termín pro kontrolu studijních povinností před SZK. Oba tyto termíny jsou pro každé státnicové období stanoveny v harmonogramu akademického roku.
  • V případě přihlášení se k části SZK, ale nesplnění studijních povinností v termínu kontroly studijních povinností před SZK budou studující od příslušné části SZK automaticky odhlášeni (o čemž budou informováni e-mailem automaticky vygenerovaným ze SIS).
  • Oborové části zkoušky jsou zpravidla členěny na tematické okruhy. Pokud jsou pro všechny studující daného studijního programu povinné všechny tematické okruhy, zapíší se studujícím automaticky v SIS. U některých studijních programů si však studující při přihlašování k SZK vybírají tematický okruh ze širší oborové nabídky.
  • Před přihlášením k SZK doporučujeme zkontrolovat si, zda části a tematické okruhy SZK, které SIS studujícímu nabízí, opravdu přísluší jeho studijnímu plánu. V případě jakýchkoli nesrovnalostí je potřeba co nejdříve kontaktovat svou studijní referentku.
  • Na FF UK je vždy odlišný termín pro přihlášení k SZK a termín pro kontrolu studijních povinností před SZK. Oba tyto termíny jsou pro každé státnicové období stanoveny v harmonogramu akademického roku. Všechny termíny jsou závazné.
  • Kontrolu splnění studijních povinností provádí každý studující sám v SIS (návod). Kontrola probíhá ve dvou krocích: 1. pomocí funkce Žádost o kontrolu: před státnicí (lze provádět kdykoli během studia, výsledkem je přehledné zobrazení dosud ne/absolvovaných studijních povinností), 2. pomocí funkce Žádám studijní oddělení o provedení kontroly před SZK: podat žádost.
  • Do stanoveného data musí každý studující provést oba výše uvedené kroky kontroly a obdržet notifikaci o schválení kontroly (viz návod). V případě jakýchkoli pochybností je nutné neprodleně kontaktovat svou studijní referentku.
  • Osoby s přerušeným studiem se musí nejpozději k datu, které je v Harmonogramu akademického roku stanoveno pro kontrolu splnění studijních povinností před SZK, vrátit zpět do studia. Při ukončení přerušení studia odevzdají tito studenti své studijní referentce nebo na podatelnu FF UK Zápisový list studenta (návod), na jehož základě budou opět zapsáni ke studiu.
  • O konkrétním datu a místu konání části SZK jsou studující pět dnů před začátkem daného státnicového období (viz v harmonogram akademického roku) informováni pozvánkou odeslanou e-mailem ze SIS. Do té doby je třeba veškeré údaje o SZK v SIS chápat jako předběžné.
  • SZK probíhají prezenčně, tj. za osobní přítomnosti studenta, osobní přítomnosti komise i osobní přítomnosti potenciálních účastníků z řad veřejnosti. V jistých případech mohou jednotlivé katedry a ústavy požádat o distanční konání SZK.
  • V odůvodněných případech mohou i jednotliví studující požádat o distanční účast na své SZK. Žádost lze podat na univerzálním formuláři (ke stažení zde), a to nejpozději do termínu pro kontrolu studijních povinností před SZK (viz harmonogramu akademického roku).
  • Průběh a vyhlášení výsledků SZK nebo jejích částí jsou veřejné.
  • O každé části SZK vzniká protokol, se kterým je na konci zkoušky studující seznámen. Tuto skutečnost deklaruje tím, že se na každém protokolu podepíše k předtištěné větě „Byl/a jsem seznámen/a s protokolem.“ V případě konání SZK distanční formou studující protokol nepodepisuje, komise do protokolu uvede, že studující byl s jeho zněním seznámen.
  • Známky se udělují z jednotlivých částí SZK. Po složení poslední části SZK je stanovena celková známka za celou SZK.
  • Pokud jsou jednotlivé části SZK členěny na tematické okruhy, je třeba uspět u všech tematických okruhů dané části SZK najednou. V případě neúspěchu v některém z tematických okruhů náležících k jedné části SZK je nezbytné příslušnou část opakovat celou.
  • V případě klasifikace „neprospěl/a“ komise tuto klasifikaci v protokolu dostatečně odůvodní, upozorní studujícího na možnost vyjádřit se ke klasifikaci a jejímu odůvodnění v protokolu a případné vyjádření studenta do protokolu zaznamená. Studující má právo toto své vyjádření do tří dnů po konání státní zkoušky upravit či doplnit.
  • Nedostaví-li se studující k SZK nebo její části, na kterou je přihlášen, bez řádné předchozí omluvy, není klasifikován a termín zkoušky propadá. Opožděnou omluvu lze uznat pouze ze závažných důvodů. O řádnosti omluvy rozhoduje předseda zkušební komise.
  • Pokud se studující nemůže ze závažných důvodů dostavit k SZK (např. z důvodu nemoci), je nutné co nejdříve vedoucímu katedry či ústavu zaslat písemnou omluvu (lze i e-mailem). Ten ji předá předsedovi komise. Přijata může být pouze omluva, která má jasné, vážné a doložené důvody. Písemná omluva se pak přikládá k protokolu o SZK a spolu s ním se archivuje.