Tisková konference k tragické události na Filozofické fakultě UK

Vedení Univerzity Karlovy (UK) a Filozofické fakulty UK (FF UK) shrnuje situaci a další kroky v záznamu ze setkání s médii ze 4. ledna 2024 ve Vlasteneckém sále Karolina.

Hlavní budova FF UK na náměstí Jana Palacha zůstává uzavřena, a to minimálně do konce ledna 2024. Důvodem je zejména technický stav budovy po policejním zásahu, poškození vybavení, zničení více než 130 dveří či nutnost zabezpečení administrativních materiálů a interních dokumentů. To neumožňuje zatím běžný provoz. Řada oprav také vyžaduje specifický přístup. Vedení FF UK ve spolupráci s vedením UK již pochopitelně spustilo nutné opravy či přípravy k zadávání větších oprav. Postupné (částečné) zpřístupnění budovy se předpokládá se začátkem letním semestru.

Výuka na FF UK je do konce zimního semestru, tj. 12. 1. 2024, zrušena. Letní semestr na FF UK začne podle původního harmonogramu akademického roku dne 19. 2. 2024. Není vyloučeno, že výuka v něm bude částečně (zejména z počátku) nahrazena individuálním setkáváním a modifikací do online prostředí. Nicméně je počítáno, že výuka bude v letním semestru rozvržena do všech budov, které FF UK užívá, tedy včetně hlavní budovy. Zde proces může být postupný podle zpřístupňování prostor, které projdou opravou. Výjimku bude tvořit nejvíce dotčené 4. patro hlavní budovy, které bude pravděpodobně uzavřeno po celý letní semestr. Zpřístupnění tohoto patra se plánuje na začátek nového akademického roku 2024/2025. Zvažuje se zde zřízení trvalého pietního místa.

FF UK bude vstřícná vůči studujícím v plnění studijních povinností, např. v termínech plnění studijních povinností, bude moci též využít individuálních studijních plánů. Konkrétní informace studujícím poskytnou vyučující a/nebo vedení příslušného ústavu či katedry FF UK.

Univerzita bezpečnostní situaci nepodceňovala a nepodceňuje. V roce 2020 začala vznikat bezpečnostní analýza pro celkem 189 objektů univerzity – tedy jejích fakult, kolejí, menz či dalších univerzitních budov. Ta byla dokončena v roce 2022. Jednotlivá vhodná doporučení byla postupně implementována, nicméně širší a rychlejší zavádění bylo a je zcela závislé na dostupných finančních prostředcích. Pro vysoké školy (na rozdíl od regionálního školství) neexistoval a neexistuje žádný dotační titul, který by se vztahoval k ochraně tzv. měkkých cílů. UK se nicméně pokusí v rámci možností další vhodná opatření v roce 2024 implementovat, např. rozšíření systému včasného varování, rozšíření nácviku chování osob v krizových situacích, posílení centrální bezpečnostní linky, revize personálního zajištění bezpečnosti v budovách či prohloubení spolupráce se složkami IZS a dalšími organizacemi, zejm. z oblasti bezpečnosti. Od 5. 1. 2024 je také pro případy možných incidentů posílena tzv. linka Bezpečnostního odboru UK na telefonním čísle +420 771 275 564.

Kromě stávající nabídky odborné psychologické a duchovní pomoci zavádí FF UK po konzultaci s odborníky tzv. pedagogicko-psychologickou instruktáž pro zaměstnance (tj. vyučující i další pracovníky), kteří jsou a budou v pravidelném kontaktu se studujícími. Instruktáž poskytne vodítka pro zvládání situací během setkání či atestací atp., a proběhne v pátek 5. 1. 2024 a v pondělí 8. 1. 2024 online. Další termíny instruktáže nebo navazující školení FF UK vypíše podle potřeby. Vedení FF UK ve spolupráci s vedoucími kateder a ústavů avizuje, že udělá všechno pro to, aby byli vyučující se svými studujícími v pravidelném kontaktu a byli jim k dispozici nad rámec centrálně rozesílaných informací.

Krizovou linku ústředního štábu UK od 5. 1. 2024 nahrazuje tzv. Informační linka UK Pointu. Na telefonním čísle 800 100 790 bude připravena nejen široká podpora volajícím, a to každý pracovní den od 9 do 17 hod, ale budou zde i zodpovídány dotazy na výdej osobních věcí zanechaných v hlavní budově FF UK. Mimo uvedenou dobu bude pochopitelně na této lince možno zanechat vzkaz. Výdej osobních věcí probíhá po celý leden 2024 každý čtvrtek od 8.00 do 16.00 a každé úterý od 11.00 do 18.00 v UK POINTu, Celetná 13, Praha 1 (konkrétně 4. 1.; 9. 1.; 11. 1.; 16. 1.; 18. 1.; 23. 1.; 25. 1. a 30. 1. 2024). Prosíme všechny, kteří své osobní věci u výdeje nenašli kompletní či nenašli vůbec, aby kontaktovali přímo krizovou linku PČR: +420 974 823 158. Děkujeme za pochopení.

FF UK zprovozňuje též od 5. 1. 2024 informační e-mailovou adresu info@ff.cuni.cz pro dotazy a podněty studentů a zaměstnanců.

Na Nadační fond UK a sbírku Znesnáze se ke dni 4. 1. 2024 sešla finanční pomoc v hodnotě 73 milionů Kč. Tyto prostředky budou rozděleny v několika fázích. První fáze, tzv. akutní podpora, již aktuálně směřuje na pomoc rodinám obětí a pozůstalým. UK je v kontaktu i s většinou rodin zraněných, kterým UK hodlá rovněž pomoci. UK pochopitelně počítá, že finanční podpora bude v těchto obou případech dlouhodobější. Třetí část podpory bude směřovaná na psychologickou a terapeutickou pomoc.

Návrat akademického života a obnovení náměstí Jana Palacha coby domovského prostoru FF UK je nezbytnou součástí procesu smíření se s tragickou událostí. 4. 1. 2024 tak byla zahájena iniciativa Měsíc pro fakultu coby spontánní aktivita studentstva, studentských spolků, a to nejen z FF UK. Zahájení nastalo pietním průvodem od pietního místa u Karolina k hlavní budově FF UK. Na náměstí Jana Palacha byl také zapálen pietní oheň, který bude hořet po celý měsíc leden.

Dne 5. 1. 2024 v 10 hodin proběhne odklízení svíček a zanechaných předmětů z dosavadního pietního místa u Karolina. V plánu je jejich využití k vytvoření pamětního objektu, který bude rozpracován právě v rámci aktivit Měsíce pro fakultu. V rámci iniciativy Měsíc pro fakultu proběhne též připomínka prvního měsíce od tragických událostí z 21. 12. 2023.

Jsme zraněni, ale ne zlomeni. Děkujeme, že akademická obec vchází do nového roku se vztyčenou hlavou.

Vedení Univerzity Karlovy a vedení Filozofické fakulty UK