Doc. Sylva Fischerová se stala laureátkou Ceny Karla Čapka pro rok 2024

Prestižní ocenění akademičce, spisovatelce a básnířce z Ústavu řeckých a latinských studií FF UK udělilo České centrum Mezinárodního PEN klubu 11. ledna 2024. Cenu obdržela dle slov poroty za svou básnickou a prozaickou formu.

Doc. Sylva Fischerová se ze zdravotních důvodů nemohla slavnostního předávání zúčastnit. Ocenění tedy převzala dcera laureátky Ester Fischerová od předsedy poroty Vladimíra Karfíka, předsedy Českého centra Mezinárodního PEN klubu Ondřeje Vaculíka a předsedy správní rady Nadace The Sekyra Foundation Luďka Sekyry.

Záznam z udílení naleznete zde.

Doc. Mgr. Sylva Fischerová, Ph.D., v roce 1983 začala studovat filozofii na FF UK a fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK. V roce 1985 přešla na klasickou filologii na FF UK, kde absolvovala s diplomovou prací „Problém jednoty areté u Platóna (na dialogu Prótagoras)“. Od roku 1992 působí na Ústavu řeckých a latinských studií FF UK, kde přednáší starou řeckou literaturu, náboženství a filozofii. V roce 2020 se zde habilitovala prací „Hippokratovský spis O přirozenosti člověka“. Je autorkou jedenácti básnických sbírek, píše také povídky, romány a knihy pro děti. Za knižní rozhovor s filozofem Karlem Flossem Bůh vždycky zatřese stavbou (Vyšehrad, 2011) obdržela Cenu Nadace českého literárního fondu. V letech 2018–2019 se stala první básnířkou města Prahy.

Foto: Stanislav Soukup