Výstava „Dánští Židé v Terezíně“ přináší svědectví Seveřanů, kteří se proti své vůli ocitli na českém území

V úterý 3. října 2023 se od 16:00 v Magdeburské kasárně Památníku Terezín uskuteční vzpomínková akce a slavnostní uvedení výstavy „Dánští Židé v Terezíně“. Setkání připomene 80. výročí příjezdu dánských Židů do Terezína. Následně bude moci veřejnost výstavu navštívit ve výstavní síni In-Memoriam v Památníku Lidice, a to ve dnech od 4. října do 11. listopadu 2023.

Dánský příběh židovské menšiny je v kontextu holokaustu zcela ojedinělý. Většina dánských Židů válku přežila díky odporu dánské společnosti vůči antisemitismu. Mnoho z nich se také zachránilo útěkem do sousedního Švédska, na 500 Židů přesto nacisté odeslali do terezínského ghetta. Výstava zároveň mapuje pozoruhodný osud 80 československých dětí, které v Dánsku našly útočiště před nacistickou perzekucí.

Židé z Dánska přežili druhou světovou válku díky tomu, že se ženské aktivistky, úředníci, politici, rybáři a tisíce dalších lidí zapojili do řetězce pomoci, jejíž dopad si sami pomocníci jen stěží dokázali představit. Příběh záchrany dánských Židů je jako zapálená svíčka v hluboké válečné noci. Dánové s tímto příběhem bytostně srostli a i 80 let poté je návodem pro tamní občanskou společnost,“ říká dr. Vendula Vlková Hingarová.

Výstavu připravilo Oddělení skandinavistiky Ústavu germánských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v rámci projektu „Česko-severská memorabilia: demokracie a aktivní občanství ve vysokoškolské výuce“ řešeného v letech 2022–2024 na FF UK. Projekt je financován Fondy EHP (projekt č. EHP-CZ-ICP-4-009). Na výstavě také spolupracovalo Dánské velvyslanectví v Praze a Památník Terezín.

V případě zájmu o více informací, prosím, kontaktujte dr. Vendulu Vlkovou Hingarovou (vendula.hingarova@ff.cuni.cz).