Akademici z FF UK spoluorganizují novou výstavu „Santini a svět jeho architektury 1723–2023“ o díle českého architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela

Národní technické muzeum (NTM) uvedlo 7. prosince 2023 výstavu k třístému výročí úmrtí předního barokního tvůrce ve stylu tzv. barokní gotiky. Na přípravě se podíleli akademici z Ústavu pro dějiny umění FF UK, kteří ji společně s děkankou FF UK dr. Evou Lehečkovou uvedli na slavnostním zahájení. Výstava potrvá do 5. ledna 2025.

Jan Blažej Santini-Aichel je jedním z nejznámějších barokních architektů, kterého však obklopuje spousta mýtů. Výstava se pokouší postavit příběh o tomto architektovi zpátky na zem, aniž by ho zbavila jeho kouzla. „Nešlo nám o santiniovskou revoluci. Snažíme se ale povědomí o Santinim doplnit o několik nových pohledů, které možná leckterého návštěvníka překvapí,“ vysvětluje jeden z autorů výstavy doc. Richard Biegel z Ústavu pro dějiny umění FF UK.

Výstava se nesnaží vyprávět ucelený příběh Santiniho života a díla, ale nabízí tematická zastavení, která napovídají, jak jeho architektuře rozumět. Návštěvníci se dozvědí, odkud Santini čerpal nápady, jak dokázal své vize přizpůsobovat podmínkám dobového stavitelství nebo jaká asi byla jeho pracovní metoda. „Vše se snažíme ukazovat na modelech, dobových plánech a kresbách. Pro přiblížení Santiniho tvůrčího postupu jsme využili speciální animaci,“ přibližuje spoluautor výstavy dr. Petr Macek, který také působí v Ústavu pro dějiny umění FF UK.

Vrcholným dílem Santiniho je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který je významnou památkou světového kulturního dědictví UNESCO. Výstava tak mimo jiné připomíná světový význam předního českého barokního architekta, který byl po dlouhou dobu opomenut, a teprve až v posledních sto letech je znovu objevován. Ve výstavě v etapách postupně vystaveny originální plány jeho staveb zapůjčené z klášterů Melk, Zwetll, Rajhrad a z Moravské galerie. K vidění dále budou modely a fotografie Santiniho staveb.

Kromě zápůjček řady exponátů z jiných kulturních institucí je výstava doplněna modely Santiniho staveb, které pro ni byly nově zhotoveny. Z originálních plánů budou v prvním období konání výstavy k vidění kresby vstupní fasády kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou z roku 1719, který zapůjčila Moravská galerie v Brně, a návrh boční fasády klášterního kostela v Kladrubech z období kolem roku 1711, který je uložen v benediktinském klášteře v Melku.

Výstavu připravil čtyřčlenný autorský kolektiv: doc. Richard Biegel, dr. Petr Macek, Jakub Bachtík z Ústavu pro dějiny umění FF UK a prof. Jiří Kroupa z Masarykovy univerzity v Brně. Nedílnou součástí výstavy jsou fotografie Martina Micky. O scénografii výstavy se postarali architekti Daniel Dvořák a Karel Kut a grafiku připravil Jáchym Šerý. Kurátoři výstavy z NTM jsou dr. Martin Ebel, dr. Lukáš Hejný, dr. Martin Šámal a Karel Ksandr.

Velmi si vážím spolupráce Filozofické fakulty UK s Národním technickým muzeem při realizaci tohoto projektu a po odborné stránce též smysluplného odborného propojení našeho dlouhodobě úspěšného autorského týmu doc. Biegela, dr. Macka a Mgr. Bachtíka s profesorem Kroupou z Masarykovy univerzity. Výsledkem je podmanivá výstava, která originálně zprostředkovává zážitek ze Santiniho staveb a přináší porozumění architektonickým postupům, jimiž Santini svět svých staveb utvářel,“ shrnula spolupráci děkanka FF UK dr. Eva Lehečková na slavnostním zahájení.

Výstavu doprovodí obsáhlá publikace s názvem Santini a svět jeho architektury, kterou NTM vydá ve spolupráci s nakladatelstvím Karolinum v roce 2024.

Výstava je finančně podpořena Ministerstvem kultury ČR.