Vyšlo nové číslo Litteraria Pragensia o kulturních výměnách přes Irské moře

Právě vydané číslo časopisu Ústavu anglofonních literatur a kultur FF UK s podtitulem „Cultural Intersections Across the Irish Sea“ obsahuje eseje zaměřené na různé aspekty výjimečného a komplexního vztahu mezi Skotskem a Irskem, zejména na literaturu a kulturu v irštině a ve skotské gaelštině.

Číslo vychází z příspěvků přednesených na sympoziu na stejné téma, které se 11. listopadu 2022 konalo na FF UK pod záštitou projektu KREAS a které zorganizovali editoři čísla, dr. Radvan Markus a dr. Petra Johana Poncarová z Ústavu anglofonních literatur a kultur FF UK.

Sympozia se zúčastnili jak nezávislí badatelé, tak hosté z významných irských a skotských univerzit: prof. Alan Titley (University College Cork), prof. Máire Ní Annracháin (University College Dublin), dr. Caoimhe Nic Lochlainn (Dublin City University) a dr. Peter Mackay (University of St. Andrews). Právě spolupráce s University of St. Andrews je jednou z univerzitních a fakultních priorit v rámci strategického partnerství mezi oběma institucemi a bude na Ústavu anglofonních literatur a kultur FF UK pokračovat i v příštím akademickém roce skrze výměnné pobyty, společné publikace a kulturní akce. Na září 2023 se také irsko-skotské číslo časopisu PLAV, které rovněž vychází z tohoto sympozia.

V historii časopisu jde již o třetí číslo zaměřené na Irsko, Skotsko a keltské jazyky. Předcházela mu čísla „Celtic Languages in a Globalized World“ (červenec 2020, dostupné v režimu open access) a „Irish-Language and Scottish Gaelic Literatures: A Global Context“ (červenec 2018). Irská studia coby disciplína mají na FF UK tradici trvající již několik desetiletí a v posledních letech se začala dynamicky rozvíjet i skotská studia.

Litteraria Pragensia: Studies in Literature and Culture je recenzovaný mezinárodní odborný časopis zařazený mimo jiné v databázích SCOPUS, EBSCO a ERIH PLUS. Vychází dvakrát ročně, od roku 2019 v tištěné i online formě.

Obsah čísla a odkazy na články v režimu open access: