Profesor Tomáš Halík převzal Templetonovu cenu

Farář akademické farnosti a profesor Filozofické fakulty UK Tomáš Halík převzal 14. května prestižní Templetonovu cenu, která se uděluje za výjimečné zásluhy o posilování duchovního rozměru života. Slavnosti v kostele svatého Martina v polích na Trafalgarském náměstí se zúčastnil také rektor univerzity profesor Tomáš Zima, děkanka Filozofické fakulty UK doc. Mirjam Friedová, ministr kultury Daniel Herman a kardinálové Dominik Duka a Miloslav Vlk.

Rektor kostela Nejsvětějšího Salvátora se v projevu k 600 přítomným hostům v centru Londýna věnoval obecnějším otázkám víry, nutnosti náboženského dialogu, ale i aktuálním politickým problémům.

Prof. Halík se stal 44. laureátem Templetonovy ceny, která se uděluje od roku 1972. V roce 2013 cenu získal Desmond Tutu, rok předtím Jeho Svatost dalajlama. Prof. Halík je prvním Čechem, který cenu obdržel; oceněn byl za své protirežimní postoje v období normalizace, za překonávání předsudků mezi ateisty a věřícími a za dialog mezi různými náboženstvími.

iforum.cz, 15. května 2014