Studenti mohou i dnes být hybnou silou

Rozhovor se Sárou Vidímovou, studentkou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a hlavní koordinátorkou Studentského Majálesu

Jak jste se dostala k pořádání Studentského Majálesu?

Při loňském prvním ročníku jsem se přes pražskou univerzitní skupinu Amnesty International seznámila s hlavní organizátorkou. A letos už organizace přešla na mě.

Jak se na pořádání akce podílejí studenti Filozofické fakulty UK?

Nápad pořádat Studentský Majáles se předloni přímo na FF UK zrodil. Sama na FF UK studuji politologii a francouzskou filologii a mezi organizátory je i řada dalších zdejších studentů. Chtěli bychom ukázat, že studium na fakultě může obnášet mnohem víc než jen knihy a hospody. Že se člověk během něj může naučit třeba i to, jak řídit projekt nebo sestavit rozpočet.

Jak se stavíte ke konkurenčnímu Pražskému Majálesu?

Pražský Majáles je klasický hudební festival, který pro mě neplní roli majálesů.  Majálesové oslavy by podle mě měly být nekomerční a organizovat by je měli studenti pro studenty. Nicméně uznávám, že ne vždycky se dá přesně stanovit, co je komerční a co už ne.

Čím se tedy Studentský Majáles liší?

Snažíme se propojovat aktivní studenty různých vysokých škol a poskytnout široký prostor studentským filmařům, kapelám a divadelním uskupením. Ti mnohdy nemají příliš možností, kde se prezentovat. Představí se také řada studentských spolků. Otevřenost se projevuje i v tom, že vstup na všechny akce je zdarma.

Není ale majáles tak trochu přežitek, relikt bouřlivých 60. let anebo projev nostalgie po Listopadu 1989?

Myslím, že není. Čeští studenti se i dnes dokážou semknout, třeba před dvěma lety společně protestovali proti chystané novele vysokoškolského zákona. Sice dnes nemusejí bojovat za politickou svobodu, ale i tak mohou být hybnou silou a nastolovat společensky důležitá témata, třeba boj proti rasismu.

Chystáte na letošní ročník něco zvláštního?

Byla bych ráda, kdyby se studenti dokázali spojit a něco podstatného sdělit. Ale nechceme nic organizovat – taková iniciativa musí vzejít zdola. Necháme se překvapit.

 

Oficiální stránky Studentského Majálesu: www.majalesstudentu.cz

Studentský Majáles na Facebooku

 


Newsletter FF UK

Newsletter FF UK