Palachův týden 2024 na Filozofické fakultě UK

U příležitosti 55. výročí odvážného činu studenta FF UK Jana Palacha připravila Studentská rada FF UK společně s dalšími studentskými spolky a iniciativami několik akcí, které se letos s ohledem na nedávné tragické události zaměří na postavení studentstva.

15. 1. 18:00–19:30
Debata: Univerzity a společnost

Čím je utvářeno specifické podnebí univerzity? Jaké jsou podmínky její existence a jak naopak univerzita ovlivňuje své okolí? Co společnost od univerzity očekává a vyžaduje? Naplňují se ona očekávání v souladu s jejími ideály? Jak se může vztah univerzity a společnosti proměňovat? A do jaké míry je tento vztah zásadní pro existenci naší společnosti tak, jak ji známe?

Diskutovat budou biolog prof. Jan Černý z PřF UK, filosof doc. Václav Němec z FF UK a historik a etnolog dr. Karel Šima z FF UK. Debatu bude moderovat Petra Slížková.

Pořádá Filosofický spolek Praxis ve spolupráci se Studentskou radou FF UK.

16. 1. 17:30–18:00
Pietní akt k uctění památky Jana Palacha

Před pamětní deskou na budově FF UK se uskuteční tradiční pietní akt, jehož se zúčastní zástupci akademické obce a političtí a veřejní představitelé.

S proslovy vystoupí prof. Milena Králičková (rektorka UK), doc. Petr Dvořák (rektor VŠE), dr. Eva Lehečková (děkanka FF UK), Jakub Gogela (zástupce Studentské rady FF UK), doc. Mikuláš Bek (ministr školství, mládeže a tělovýchovy), doc. Bohuslav Svoboda (primátor hlavního města Prahy).

Po proslovech bude následovat minuta ticha a pokládání věnců.

17. 1. 18:00–19:30
Debata: Role studentstva v českých dějinách 20. století

Jaká byla role studentstva ve významných událostech českých dějin 20. století? (1939, 1948, 1968, 1989)? Jaký byl kontext pochodu studentů na Hrad v únoru 1948 a kdo byla profesorka Růžena Vacková? Jakým způsobem se studenti angažovali v událostech letech 1968–1969 a jak je ovlivnil čin Jana Palacha? Jaký byl význam studentských organizací na univerzitách a v politickém životě?

Diskutovat budou dr. Adéla Gjuričová z Ústavu soudobých dějin AV ČR, prof. Jan Kuklík z PF UK a prof. Michal Stehlík z FF UK.