Zádušní mše 23. 12.

For English scroll down

Vážené kolegyně, milé studentky, vážení kolegové, milí studenti,

dovolujeme si Vás pozvat na zádušní mši za oběti a zraněné z včerejší tragické události, která za ně bude sloužena zítra, v sobotu 23. prosince, od 11 hodin v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě.

U mše je zajištěna fyzická i komunikační bezbariérovost (více na https://centrumpaluba.ff.cuni.cz/).

I když bude rekviem přenášeno přímo Českou televizí, budeme nevýslovně rádi, když se rozhodnete připojit se k nám osobní účastí.

Za celé kolegium zve

Eva Lehečková, děkanka FF UK

Dear colleagues, dear students,

We would like to invite you to a memorial mass for the victims and injured of yesterday’s tragic event, which will be conducted tomorrow on Saturday, 23 December at 11 am in the St Vitus, Wenceslas and Adalbert Cathedral at Prague Castle.

Although the Requiem Mass will be broadcast live on the Czech Television, we warmly invite you to join us in person. Physical and communication accessibility is ensured at the Mass.

On behalf of the entire Dean’s Collegium,

Eva Lehečková