Filozofická fakulta UK se bude podílet na česko-tchajwanském projektu aplikovaného výzkumu

Do roku 2027 se Filozofická fakulta UK bude podílet na česko-tchajwanském projektu zkoumajícím odolnost dodavatelských řetězců. Centrum je součástí tzv. multiprojektu, v němž tchajwanská vláda podporuje rozvoj polovodičového prostředí v České republice. Na české straně se Filozofická fakulta projektu účastní společně s dalšími třemi fakultami, Právnickou, Přírodovědeckou a Fakultou sociálních věd, která je zároveň hlavním koordinátorem projektu za UK. Tchajwanským garantem spolupráce je tamní významná univerzita National Chengchi University oborově zaměřená na společenskovědní a humanitní programy.

Pro tchajwanskou stranu se jedná o klíčové politické a ekonomické téma. Globální produkce a vývoj polovodičových technologií je z významné části koncentrována právě na Tchajwanu. Jak ukázal šok způsobený pandemií COVID-19 a vzhledem k riziku možné eskalace vztahů mezi Tchajwanem a Čínskou lidovou republikou, je křehkost dodavatelských řetězců ekonomickou a politickou výzvou. Cílem projektu je proto přispět k pochopení těchto otázek a navrhnout dílčí řešení.

Ve Vlasteneckém sále Karolina se 24. listopadu 2023 uskutečnil slavnostní podpis memoranda ustavujícího Supply Chain Resilience Center, které bude organizačně projekt zajištovat. Ceremoniálu podpisu mezi rektorkou UK prof. Milenou Králíčkovou a rektorem partnerské tchajwanské univerzity Tsai-Yen Li se zúčastnili také předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil a předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR Markéta Pekarová Adamová. Rektor Tsai-Yen Li následně navštívil FF UK, kde s děkankou dr. Evou Lehečkovou projednal další možnosti spolupráce.

Na řešení projektu se za FF UK bude podílet odborný tým zahrnující výzkumníky z různých základních součástí od areálových studií po sociální vědy a historii. Tato široká mezioborová spolupráce odpovídá náplni projekt, který usiluje rovněž o poznání českých a středoevropských politických, ekonomických a sociálních podmínek pro posílení polovodičového průmyslu. Jedním z výzkumných témat bude i analýza vzdělávací struktury pro potřeby jeho rozvoje. Odborný tým však bude také mapovat politické a geopolitické souvislosti. Jedná se o projekt aplikovaného výzkumu, v jehož rámci budou mimo jiné vznikat odborné analýzy. Uskuteční se také řada seminářů a konferencí k dané problematice.