V Kampusu Hybernská se konal již druhý ročník Dne Ukrajiny

Akce plná přednášek a kulturních akcí proběhla v pátek 21. dubna 2023. Návštěvníci a návštěvnice se mohli seznámit s přístupem k učení ukrajinštiny jako cizího jazyka, poslechnout si historickou přednášku nebo současnou ukrajinskou hudbu.

K výuce ukrajinštiny promluvila Natalija Šamraj, která v letních měsících učila ukrajinštinu studenty a zaměstnance FF UK. O náhled do problematiky překladu se postaral Miroslav Tomek z České asociace ukrajinistů v neformální debatě s dr. Terezou Chlaňovou z Ústavu východoevropských studií FF UK, v níž poodkryli oponu nově připravovaných i starších překladů z ukrajinštiny. Prof. Jan Rychlík z Ústavu českých dějin pohovořil o formování ukrajinského národa a o současném vývoji situace na Ukrajině promluvili zástupci z Koridoru UA a Iniciativy Hlavák.

Vystoupila také zpěvačka Maria Kaplina, jež zazpívala několik vlastních i převzatých písní v ukrajinském jazyce. V rozhovoru také vystoupil ukrajinský spisovatel Volodymyr Rafejenko, který promluvil o traumatu „dvojího uprchlíka“, kdy utekl nejdříve před válkou na Donbase v roce 2014 a následně před válkou na Ukrajině, která vypukla v únoru 2022. Ve svém vystoupení mimo jiné vysvětlil, proč někteří Ukrajinci odmítají nadále mluvit rusky, jiní naopak ruštinu dále používají. O tlumočení rozhovoru se postarala studentka ukrajinštiny a translatologie na FF UK Lucie Poian. Závěrem večera diváky provedlo básnictvo z řad studujících na FF UK.

Na Dni Ukrajiny se v tomto roce nově objevil ministánek s ukrajinskými knihami, o který se postarala dr. Tereza Chlaňová. Část z výdělku se organizátoři rozhodli darovat organizaci Paměť národa.

Grafický vizuál připravila studentka ukrajinistiky a komparatistiky Adéla Mikešová, která se také postarala o koordinaci dobrovolníků spolu se studentem východoevropských studií Jakubem Roubíčkem, díky němuž se mohla akce odehrát právě v prostorách Kampusu Hybernská. Dále s organizací pomohl student historie Miloš Hrůza, studentka indologie Vendy Fořtová a Jana Prokopjuková.

Den Ukrajiny byl finančně podpořen Filozofickou fakultou UK a doc. Tetianou Sverdan z Ústavu východoevropských studií FF UK. Další podporu akce zajistila bistra TaTyŠo a Soloha.

Autorkou fotografií je Markéta Svobodová.