Zemřel lingvista a sémiotik Bohumil Palek

Prof. Bohumil Palek, lingvista a sémiotik, odešel 26. srpna 2022 ve věku 86 let.

Pan profesor se narodil 25. února 1936 v Žebráku na Berounsku. V letech 1954–1959 studoval arménštinu a ruštinu se specializací obecná jazykověda na pražské filozofické (tehdy filologické) fakultě. Po roční stáži v zahraničí nastoupil jako asistent do oddělení pro teorii strojového překladu (podle pamětníků vzniklo na základě jeho podnětu) při Katedře českého jazyka, obecného jazykozpytu a fonetiky téže fakulty. Po několika letech působení na Matematicko-fyzikální fakultě UK byl jeho další profesní život spjat s pracovištěm FF UK, jež dnes nese jméno Ústav obecné lingvistiky. Zde byl zaměstnán od roku 1968 až do svého odchodu do důchodu v roce 2008. Vyučoval mj. formální lingvistiku, dějiny lingvistiky, filozofii jazyka a sémiotiku. Koncem 90. let 20. století založil na fakultě studijní obor armenistika, kde vyučoval grabar neboli klasickou arménštinu. V roce 1992 se habilitoval a v roce 1996 získal profesuru obecné lingvistiky.

Odborné renomé získal především v oblasti analýzy nadvětné syntaxe a referenční struktury textu monografiemi Cross-reference: A study from hyper-syntax z roku 1968 a Referenční výstavba textu z roku 1988. Další studie věnoval slovosledu (či lépe a obecněji lineárnímu sledu jazykových struktur různého rázu a rozsahu), prostoru v jazyce a kartografické sémiotice. Byl znalcem prací zakladatele moderní sémiotiky Charlese Sandera Peirce, jehož některé texty přeložil. V 70. letech redigoval sérii Lingvistických čítanek, v roce 1989 vydal pro studenty obecné lingvistiky nezbytný Úvod do obecné jazykovědy a v roce 1997 skripta Sémiotika. V letech 1990–2002 byl organizátorem bienální mezinárodní konference Linguistics and Phonetics a editorem sborníků z ní vzešlých.