A dokázaly oslovit nejen srdcaře z filologických oborů. Kampus Hybernská hned zrána 26. září zaplnili zájemci o cizí řeči, kterým se věnovaly přednášky, výstavy i jazykové hry, letos zaměřené na zanikající jazykovou diverzitu.
Ať vás napadne jakýkoliv jazyk, zdá se, že na vzdělávacím festivalu nechyběl. Na jazykových minikurzech, prostřednictvím únikové hry či v lese jazyků se návštěvníci mohli seznámit s jazyky starými i relativně mladými, živými i již neexistujícími. Cílem Evropského dne jazyků v Kampusu Hybernská pořádaného platformou Library of Languages je totiž upozornit na to, jak důležité je se cizí jazyky nejen učit, ale také je zachovat.
Díky desítkám přednášejících a lektorů se stal Kampus Hybernská na den místem, kde měli děti i dospělí možnost procvičit si některý z velkých jazyků nebo zapátrat po neobvyklé řeči, kterou si v každodenní konverzaci jen tak nevyzkouší. Na kurzech irštiny, islandštiny, lužické srbštiny a mnoha dalších se pak kromě pozdravů a základní výslovnosti mohli dozvědět i nečekané – jak moc například jidiš miluje zdrobněliny, které se dokonce nebojí stupňovat, nebo že chrčivé arabské H je lepší zkoušet vyslovit raději až v soukromí domova.
Na začátku interaktivní výstavy „Biosféra jazyků“ si každý návštěvník mohl navíc pročíst seznam posledních mluvčí, se kterými během posledních 70 let odešly nejen desítky malých jazyků, ale i kultura, zvyky a příběhy jazykových společenství. Nejmenší z návštěvníků pak byli motivovaní, aby alespoň naoko pomohli některé ohrožené jazyky zachránit, zatímco rodiče si mohli zajít poslechnout, jak zněla například taková Odyssea ve staré řečtině.
Letošní ročník festivalu navštívilo přes 1 300 účastníků. Dopoledního programu se zúčastnili studenti základních a středních škol z Prahy i dalších měst, odpoledne převážně zájemci z řad široké veřejnosti. Festival se konal pod záštitou předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání HMP Ing. Mariany Čapkové a ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice.
Třetí ročník se bude konat v pátek 25. září 2020. V průběhu roku mohou zájemci sledovat další aktivity platformy Library of Languages na jejím webu a Instagramu. Pořídit si budou moci také pohlednice a trička z limitované série upozorňující na jazykovou diverzitu, kterou u příležitosti Evropského dne jazyků připravili organizátoři festivalu. K prodeji bude v novém infocentru Kampusu Hybernská.
Foto: Jan Henyš