Bohemisté z Filozofické fakulty UK pořádají třetí ročník festivalu Den češtiny

Jednodenní festival o české literatuře a jazyce, který pořádají Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK a Ústav české literatury a komparatistiky FF UK, se koná ve čtvrtek 7. listopadu v prostorách Kampusu Hybernská. Program je vhodný pro střední školy i veřejnost.

Během dopoledne zazní přednášky na literárněvědná a jazykovědná témata, zčásti se speciálním zaměřením na otázky spojené s výukou jazyka a literatury. Nejen studenti středních škol během nich mohou zkusit číst a interpretovat starý text, hledat prapůvodní kořeny českých slov nebo zapřemýšlet nad tím, kdo a proč je v české literatuře označován jako klasik nebo jak a proč nakladatelství zasahují do znovu vydávaných knižních edic. Zejména učitelé ocení bohatý komentář k nové edici čítanek a informace o projektu Seminář České knižnice.

Prostor bude věnován také dvěma panelovým debatám. O výuce současné české literatury na školách bude hovořit Libuše Heczková, Andrea Králíková a Blanka Činátlová z Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK, Miluše Janišová z Ústavu románských studií FF UK a středoškolský pedagog Josef Švéda.

Na žánr tweetu a tweetování v češtině se zaměří druhá diskuze s úspěšnými uživateli Twitteru Petrem Kukalem, Marií Gromovovou a Martinem Selnerem a lingvistkami Evou Lehečkovou a Kamilou Mrázkovou. K poctě výročí sametové revoluce navíc v odpoledních hodinách promluví o třiceti letech češtiny vedoucí jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR Kamila Smejkalová.

Návštěvníky dále čekají autorská čtení současných spisovatelů Anny Bolavé, Petra Borkovce a Miloše Doležala, aktivní řešení jazykových úloh včetně maturitních didaktických testů s jejich tvůrkyní Gabrielou Baumgartnerovou z Cermatu, ukázka kurzu češtiny pro cizince nebo nahlédnutí do příprav rozhlasových zpráv s dlouholetým pracovníkem Českého rozhlasu Liborem Vackem.

S pětiminutovými přednáškami vystoupí i studentky a studenti pražské bohemistiky. Po celý den poběží knižní bazar v duchu přines knihu – odnes knihu.

Podrobné informace jsou k dispozici na webových stránkáchFB události. Zájemci se mohou registrovat předem. U větších skupin je nutné nahlásit účast na e-mail: dencestiny.ff.cuni.cz.