Tisková zpráva – Na Jana Palacha vzpomenou i studenti Filozofické fakulty UK

16. ledna 2006

Památku Jana Palacha uctí studenti i pedagogové FF UK 19. ledna 2006 v 17 hodin. Během akce u pamětní desky před budovou Filozofické fakulty UK (náměstí Jana Palacha 2, Praha 1) pohovoří o svém vztahu k Palachovi Jakub S. Trojan, evangelický farář, který sloužil Palachův pohřeb 25. ledna 1969 na Olšanských hřbitovech.

„Čin Jana Palacha se často vykládá pouze jako protest proti okupaci Československa. To je omyl,“ tvrdí absolvent FF UK historik Matěj Spurný. „Palach protestoval především proti vnitřní rezignaci národa, která se půl roku po okupaci začala v české společnosti rozšiřovat,“ vysvětluje. Absolvent FF UK politolog Ondřej Matějka k tomu dodává: „Rezignace a lhostejnost, to jsou zcela aktuální problémy ve vztahu veřejnosti k politice. Chceme-li se dnes hlásit k Palachovu odkazu, znamená to nepřipouštět lhostejnost vůči politice, například odmítat názory, že není třeba chodit k volbám.“

V souvislosti se vzpomínkovou akcí bude dočasně omezena doprava na náměstí Jana Palacha.

Rostislav Valvoda
Studentský fond FF UK