Albanistka dr. Orkida Backus Borshi obdržela prestižní grant READ Fellowship

Akademička z Ústavu etnologie a středoevropských a balkanistických studií FF UK obdržela společně se dvěma kolegyněmi z „Fan S. Noli“ University v Korce v Albánii – dr. Dorelou Kacauni a dr. Eriolou Bonja Qafzezi – prestižní Research Expertise in the Academic Diaspora Fellowship od Albanian-American Development Foundation. Společně budou zkoumat role kohezních prostředků v písemných akademických esejích v angličtině a albánštině.

Dr. Orkida Backus Borshi se v rámci projektu zapojí do výuky na „Fan S. Noli“ University formou přednášek, kde má její výzkum rovněž pomoci s rozvíjením osnov studijních programů Akademické psaní a Překladatelství. Její zapojení jakožto akademičky z diaspory přispěje k rozvoji kreativity a kvality psaní studentů v obou jazycích.

Metodologie projektu se zaměří na sběr a analýzu dat z akademických esejí studentů v angličtině a jejich přeložených verzí v albánštině napříč různými studijními programy na „Fan S. Noli“ University. Data budou použita k vytvoření albánsko-anglického žákovského korpusu, který bude následně v odborných článcích analyzován jak kvantitativně, tak kvalitativně.

READ Fellowship Program je sedmiletý projekt, který propojuje albánské vysokoškolské instituce s akademickou diasporou a dalšími příbuznými zahraničními institucemi. Program se zaměřuje na potenciál albánské intelektuální diaspory, která by mohla napomoci albánskému systému vysokoškolského vzdělávání.